banner52

Baro’dan şirketlere uyarı

17 Şubat 2017 Cuma 17:13
Bu haber 567 kez okundu

** Batman Baro Başkanlığı, Ticaret Kanunu hükümleri gereğinde Anonim Şirketler ile Kooperatiflerin sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğuna dikkat çekti.

Baro’dan şirketlere uyarı

“İHTARNAMELER GÖNDERİLDİ”

Batman Barosu, yazılı açıklamayla anonim şirketlere ve kooperatiflere uyarılarda bulundu. Baro’nun açıklaması şöyle: “6102 Türk Ticaret Kanunu ve 1136 Avukatlık Kanunu hükümleri gereğince Anonim Şirketler ile Kooperatiflerin sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğuna ilişkin maddeler yer almakta olduğundan Baro Başkanlığı tarafından sözleşmeli avukat bulundurulmasına yönelik Anonim Şirketler ile Kooperatiflere ihtarnameler gönderilmiştir. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu m.35/3 gereğince ‘Türk Ticaret Kanununun 272.maddesinde öngörülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır. Bu fıkra hükmüne aykırı davranan kuruluşlara Cumhuriyet Savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan on altı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası verilir” hükmü yer almaktadır.”

“AVUKAT BULUNDURMALARI ŞART”
Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Anılan maddeler gereğince aşağıdaki özellikleri taşıyan anonim şirketler veya yapı kooperatiflerinin avukat bulundurmaları ve bu avukatların ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde haklarında cezai işlem yapılacaktır; - Esas sermayesi en az 500.000 TL olan kayıtlı sermayeli anonim şirketler, - Esas sermayesi en az 250.000 TL olan anonim şirketler, - Üye sayısı 100 veya daha fazla olan yapı kooperatifleri. Söz konusu yasa kapsamında Batman Baro Başkanlığı olarak kanun hükümlerinde yer alan koşullara sahip anonim şirketler ile kooperatiflere sözleşmeli avukat tutmaları konusunda ihtarnameler gönderilmiştir. İhtarnamelerin anonim şirketlerimiz ile kooperatiflerimize ulaşması ile birlikte 30 günlük süre içerisinde avukat tutmaları gerekmekte olup aksi taktirde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ağır cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalınacaktır. Detaylı bilgi ve cezai müeyyideler hakkında Batman Baro Başkanlığı web sayfasından bilgi edinilebilir.”

Yorum Gönder


@name x