**Yaklaşık üç yıl önce inşaatına başlanılan Batman’ın ilk 5 yıldızlı oteli konumundaki Ramada by Wyndham’ın açılışı için geri sayım başladı. 240 Yatak kapasiteli otel inşaatının yüzde 95’i tamamlanırken, Mayıs ayının ikinci haftasında otel konuklarını ağırlayacak. Otelin tüm yapı malzeme alım ve işçilik işleri ise Batman firmalarından sağlandı. Otelin bünyesindeki 2 Bin kişilik kongre merkezi de kapasitesiyle Güneydoğu’nun en büyük merkezlerinden biri olacak.

OKUMA KÜLTÜRÜ DE SAHAF KÜLTÜRÜ DE ‘YOK’ OLUYOR! OKUMA KÜLTÜRÜ DE SAHAF KÜLTÜRÜ DE ‘YOK’ OLUYOR!

**İlk etapta 96 kişiyle hizmet verecek olan Ramada Plaza by Wyndham’da istihdamda kadın istihdamına da ağırlık verilmiş. Otel Genel Müdürü Emel Gerhardt: “Personellerimizin yüzde 80’i Batmanlı ve yüzde 75’i üniversite mezunu. Kadın istihdamımız ise yüzde 55 oranında. İstihdam edilen gençlerimizin sektöre kazandırılması ve mesleki eğitimleri için 100 Bin dolarlık bir eğitim bütçesi oluşturuldu ve eğitimlere başlandı” diyor.

AÇILIŞ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
Dünya otelcilik sektörünün devlerinden Ramada by Wyndham’ın yeni zinciri, Batman’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 3 yıl önce Batman Havalimanı kavşağı güzergahında temeli atılan ‘Erzenia’ kompleksi içerisindeki Ramada by Wyndham’ın yüzde 95’i tamamlandı. Ramada oteller zincirinin ilk ‘yatay’ mimariye sahip oteli konumundaki Batman Ramada Plaza by Wyndham’da aynı zamanda bir yaşam merkezi olacak. Batman’ın ilk 5 yıldızlı oteli, Mayıs ayının ikinci haftasında kapılarını konuklara açacak. 6 Ay önce otelin Genel Müdürlüğüne atanan Emel Gerhardt, otelin son süreci ile ilgili Çağdaş’a açıklamalarda bulundu.

“240 YATAK KAPASİTELİ…”
Genel Müdür Emel Gerhardt, şöyle devam etti: “Otelimiz 114 standart oda, 6 suit oda ve 240 yatak kapasiteli toplam 120 odaya sahiptir. Otelimizde ayrıca geniş teraslı açık büfe kahvaltı salonu, teraslı alkolsüz alacart restoran ve alkollü alakart restoran mevcut olup,  Türk ve Dünya mutfaklarından seçilmiş özel mönülerle hizmet verecektir. Otelimizde ayrıca lobby katında bulanan lobbylunch da buraya özel hazırlanan yiyecek ve içecek mönüleri ile konaklayan misafirler haricinde dışarıdan gelen misafirlerimize de hizmet sunumu yapacaktır.”  Öte yandan Otelin Proje Müdürlüğünü Mucahit İraz sürdürürken, otel iç tasarımları ise mimar Berfin Yorulmaz tarafından tasarlandı.

“BÖLGENİN EN GENİŞ KAPSAMLI SPA MERKEZİ OLACAK”
Oteldeki diğer bölümlerle ilgili de bilgi veren Genel Müdür Gerhardt: “Otelimizde bölgenin en geniş kapsamlı SPA merkezi oluşturulmuştur. Özellikle fitnessde son teknoloji ekipman kurulumu yapılmış olup misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde kurgulanmıştır. Ayrıca masaj odaları, sauna, Türk hamamı, buhar odası ve kapalı havuz bulunmaktadır. Verilecek tüm hizmetler yetkin ve eğitimli personel tarafından yapılacaktır. Relax masaj ve tıbbi masajlar için yurt dışından tecrübeli terapistler getirtildi” dedi.

 “İSTİHDAMDA BATMANLI GENÇLERE ÖNCELİK VERİLDİ”
İstihdamda Batmanlı gençler ve kadınlara öncelik verdiklerini belirten Genel Müdür Emel Gerhardt: “Personel seçimini titizlikle gerçekleştirdik. Yönetim kurulu başkanımızın hassasiyeti kapsamında kadın istihdamına ağırlık verdik. Personelin yüzde 80’i Batmanlı olup, kadın istihdamımız yüzde 55 oranındadır. İstihdam edilen gençlerimizin sektöre kazandırılması ve mesleki eğitimleri için 100 Bin dolarlık bir eğitim bütçesi hazırlanmış olup, eğitimlerimize başlanmıştır. Biz gençlerimizin kaderlerine yapacağımız ufak bir dokunuşla tüm geleceklerini değiştirecek adımları attıracağımızdan eminiz. İlk etapta 96 kişilik bir kadroyla hizmet vereceğiz. Ancak ilerleyen süreçlerde bu rakam 150’yi bulacak. Personellerimizin yüzde 75’ini üniversite mezunları oluşturuyor”  diye konuştu.

GÜNEYDOĞU’NUN EN BÜYÜK
KONGRE MERKEZİ OLACAK
Otel bünyesindeki üç katlı kongre merkezinin hem teknolojik hem de kapasite açısından Güneydoğu’nun en büyük merkezlerinden biri olacak. Genel Müdür Gerhard: “Farklı amaçlara yönelik salonlarımızda toplam 2000-2500 kişiye servis sağlayacak bir ekibimiz olacak. Özellikle düğün salonlarımızda dekorlarımız ve farklı ikram mönülerimizle ailelerimizin en özel günlerinde tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor olacağız” dedi.

UZMAN EKİP YÖNETİM KADROSUNDA
Otelin yönetim kadrosunda ise uzman bir ekip görev alıyor. Genel Müdür Emel Gerhardt’ın meslek hayatının büyük bir bölümü yurtdışında farklı departmanlarda geçmiş. Dünya genelinde 28 otel açılış ve sistem kurulumuyla ilgili tecrübeye sahip Gerhardt, İngilizce ve Almanca dillerine de hakim. Otelin diğer yöneticilerinin tamamı da uluslararası zincir otellerde gerek yurt içi gerekse yurtdışında görev alan isimler.  Özellikle yiyecek ve içecek departmanı yöneticileri, ayrıca yurtdışı otellerde uzun yıllar görev alan isimler. (Çağdaş Özel)