YUVANA HOŞGELDİN ANADOLU LEOPARI!

Geçen yıl Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı Mava Dağı’ndaki Jandarma karakolunun ‘foto kapanına’ yakalanan Anadolu leoparı, bu kez Sason ilçesine bağlı Yücebağ beldesinin çevresinde dağlarda köylüler tarafından görüldü. Yıllardır bölgede görülmeyen Anadolu leoparının uzun süreden sonra Batman’ın iki ilçesinin yüksek kesimlerinde dolaştığı tespit edildi.

‘ANADOLU LEOPARINA DOKUNMAYIN’ UYARISI

Batman’ın Hasankeyf ilçesinin Mava Dağı’nda geçen yıl görülen Anadolu leoparı, bir yıl aradan sonra bu kez Yücebağ beldesinde görüldü. Dağ ve yabani keçilerin yaşam alanlarında daha çok dolaştığı öğrenilen Anadolu leoparı geçen yıl bu mevsimde Hasankeyf'in Mava dağına yakın bölgedeki Jandarma karakolunun foto kapanına yakalanmıştı. Bir yıl aradan sonra leopar, bu kez Sason ilçesine bağlı Yücebağ beldesinin dağlık kesiminde yaşayan köylüler tarafından görüldü. 

“BAYRAM İKRAMİYESİ 3500 TL OLMALIYDI” “BAYRAM İKRAMİYESİ 3500 TL OLMALIYDI”

FOTOKAPAN SAYISI ARTIRILACAK

Yabani ve dağ keçisinin olduğu bölgede daha çok dolaştığı öğrenilen leopara dokunulmaması için Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü, köylülere uyarı yapılarak, “Sakın leopara dokunmayın” uyarısı yaptı. Doğadaki yabani hayvan sayısını kayıt altına almak için bir süredir foto kapan sayısını artıran Doğa Milli Parklar İl Şube müdürlüğü, Beşiri ilçesinin Kesiktaş çevresinde tespit ettiği sırtlanların yanı sıra diğer hayvan türlerine de köylülerin zarar vermemesi için bir dizi uyarıda bulundu. (Çağdaş Özel)