*Her yaz mevsiminde tüm uyarılara rağmen Batman Çayı can almaya devam ediyor. Yaylıca köyünün Şerbetli mezrası yakınlarında suya düşen 2 çocuktan biri yaşamını yitirdi.

BATMAN ÇAYI, KÜÇÜK SEHER’E MEZAR OLDU
Pazar günü aileleriyle birlikte gittikleri piknikte Batman Çayı’na düşen 2 çocuktan biri boğularak hayatını kaybetti. Her yıl yaz mevsiminde can alan Batman Çayı, hafta sonu da can aldı. Pazar akşamı saat 17.30 sıralarında Yaylıca köyünün Şerbetli mezrası yakınlarında Batman Çayı yakınlarında pikniğe giden 9 yaşındaki Seher Basutçu ile 15 yaşındaki Beyza Nur Akman, akarsuya düştü. AFAD, Belediye İtfaiye, Sağlık ve Jandarma ekipleri, olay yerine sevk edildi. Küçük Seher’in cansız bedenine ulaşılırken, Beyza Nur sudan baygın çıkartıldı. Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgunda otopsisi yapılan talihsiz Seher Basutçu, Batman İkiztepe Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verildi.

SULAMA BİRLİĞİ UYARMIŞTI
Havaların ısınmasıyla birlikte boğulma vakalarına karşı ilk uyarı, Batman Sol Sahil Birliği’nden gelmişti. Sulama kanalları başta olmak üzere akarsulara girilmemesi konusunda uyarıda bulunan Batman Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Metin Sualp, şu uyarıda bulunmuştu; “Serinlemek ya da yüzmek maksadıyla kanallara girmek hayati risk taşımaktadır. Nehir, göl, sulama kanalı gibi yerlerde yüzmek ya da serinlemek için girenlerin çoğu yüzme bilmiyor. Boğulma vakalarının da önüne geçilemiyor. Biz, diyoruz ki, ‘Su hayattır, can almasın. En büyük görev ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkalım.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL