Yumurtalık kanserinin bir kadının başına gelebilecek en zorlu kanser tiplerinden birisi olduğunu söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tuğçe Demir, 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü vesilesiyle önemli bilgiler verdi. Dr. Demir, yumurtalık (over) kanserinin, yumurtalık dokusunda bulunan hücrelerin kontrolsüzce büyümeleri ve çoğalmaları sonucu oluştuğunu belirterek, “Yumurtalık kanseri hızla ve sinsi ilerleyen kanser tiplerinden birisidir. İlerlediğinde belirti verir genellikle; bu nedenle bu önemli kansere karşı en büyük önlemimiz olan yılda 1 kez jinekolojik muayeneyi yaptırmalarını öneriyoruz” dedi.

BAŞINA DEMİR PANO DÜŞEN İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ BAŞINA DEMİR PANO DÜŞEN İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

“Düzenli jinekolojik muayene çok önemli”
Hastalığa karşı önlem alma konusunda yapılabileceklerden ziyade, teşhisin gecikmemesi için alınacak önlemlere odaklanmak gerektiğinin altını çizen Dr. Demir “Burada da rutin jinekolojik muayenelerimiz devreye giriyor. Burada hedef bazı şeyler için geç kalmamak, erken evrede yakalamak; o nedenle biz yıllık jinekolojik muayenelerin önemini belirtiyoruz. O yüzden benim tüm kadınlara önerim; yıllık jinekolojik muayenelerimizi ihmal etmeyelim” diye konuştu.
Yumurtalık kanserinin tarama testlerinin olmaması, erken teşhis oranını düşürse de yıllık jinekolojik muayenenin bir avantaj haline geldiğine dikkat çeken Dr. Demir, yumurtalık kanserine yol açan nedenlerin tam olarak bilinmediğini, yumurtalık kanserlerinin tiplerine göre tetikleyen etkenler değiştiğini ancak agresif tiplerde özellikle genetik yatkınlığın çok önemli rol oynadığını ifade etti. (İHA)