KONFERANSA KATILDI
Batman Üniversitesi’nde Azerbaycan’nın Türkiye’deki Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Dr. Reşat Memmedov’un katılımıyla “Azerbaycan-Türkiye İlişkileri ve Haydar Aliyev’in Rolü” konulu konferans düzenlendi. Üniversite Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Vekili İbrahim Güneş, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, üniversite yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Konferansın açış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. İdris Demir, Türk Dış Politikasının önemli bir parçası olan Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin hem devlet politikası hem de halk nezdinde kardeşlik düzeyinde devam ettiğine dikkati çekti. Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Rektör Demir, Türkiye ve Azerbaycan'ın ‘Tek Millet İki Devlet’ anlayışıyla ortak tarih, kültür ve dile dayanan uzun bir geçmişe sahip olduklarını vurguladı.

“HAYDAR ALİYEV’İN İLK İCRAATI
SAVAŞI DURDURMAK OLDU”
Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Azerbaycan’ın kalkınmasındaki rolünden bahseden Büyükelçi Memmedov, Aliyev’in derin tecrübesi, istihbaratta çalışması, devlet başkanı olması ve uluslararası ilişkilerinin iyi olması gibi özellikleriyle öne çıkan bir lider olduğunu söyledi. Haydar Aliyev’in ilk icraatının savaşı durdurmak olduğunu vurgulayan Büyükelçi Memmedov, 10 Mayıs 1994 Karabağ Savaşı’nda ateşkes ilan edilmesi için protokol imzalamasından dört ay sonra da dünyanın en büyük 17 şirketi ile tarihte ilk kez Hazar Denizi’nde petrol ve gaz kaynaklarının çıkarılması için satış protokolü imzaladı. Bu protokolün Azerbaycan tarihindeki önemli projelerden biri olduğunu söyleyen Memmedov,  protokolün ardından Azerbaycan’ın çıkarlarına izin vermeyen Batılı devletlerin kendi çıkarlarını korumak için yatırım yapmaya başladıklarını ifade etti.

“YILIK 50 MİLYON TON PETROLÜN TAŞINMASINI SAĞLADIK”
Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesinde Haydar Aliyev’in rolünün çok büyük olduğunun altını çizen Büyükelçi Memmedov şöyle devam etti: “Dünya çapında çok önemli projeleri hayata geçirdik. Hazar Denizi’nden Akdeniz’e yılda 50 milyon ton petrolün taşınmasını sağladık. Batı ülkeleri, dünya devletleri, Rusya gerçekleştiremezsiniz dediler. Ancak Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin iradesiyle biz projeyi hayata geçirdik. Bakü-Tiflis doğalgaz boru hattı Türkiye’nin doğalgaz bağımsızlığını temin edecek bir projedir. Bu doğalgaz Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın doğalgazıdır. Sonra Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattını çektik. Bu hattı öyle büyük yaptık ki bu hat ile gelecekte çok daha fazla gazın Türkiye’ye gelmesini ve Türkiye’den diğer ülkelere satışını mümkün kıldık. Bu boru hatlarının Türkiye’den geçiyor olması Türkiye’yi diğer ülkeler tarafından önemsenir hale getirdi.”

9 ARAÇ HASAR GÖRDÜ 9 ARAÇ HASAR GÖRDÜ

“ATATÜRK GİBİ ÜLKESİNİ AYAĞA KALDIRDI”
Memmedov, sözlerini şöyle tamamladı; “Türkiye ile Azerbaycan ortak sağlam bir irade ortaya koydu. Birbirimizin gücüne güç katan milletleriz. Ama bunlar lidersiz olmuyor. Biz neden Haydar Aliyev’i seçtik? Osmanlı dağıldıktan sonra Türkiye’yi toparlayan Atatürk gibi ileri dünya görüşü ortaya koyan Haydar Aliyev de Azerbaycan’ı ayağa kaldırmıştır. Ulu önder Haydar Aliyev ‘bir millet iki devlet’ sloganını söylemiştir. Öyle bir söz söylemiştir ki şimdi 10 milyon nüfusu olan Azerbaycan devletinin nüfusunu 95 milyona çıkartmıştır. Bu slogan üzerinden siyasetimiz kurulmaya başladı. Türkiye olmasaydı Azerbaycan toprakları olmazdı. Türkiye, ordu kurmamızda yardımcı oldu.”