10 Yıl aradan sonra 2 günlüğüne Batman’ a gittim ya aklım hep orada kaldı…

Kolay değil elbette… Çocukluğum ve ilk gençlik yıllarım orada geçti…

O dönemde son derece iyi anlaşan, birliktelikten zevk alan, paylaşımcı ve yardımsever bir jenerasyona denk geldik ki sanırım bu bizim en büyük şansımızdı… 3-5 yaşlarından beri birlikte büyüyen, dönemin en kaliteli ve donanımlı evlerinde kalan, sosyal ve sportif tesis zenginliği içinde gönlünce yaşayan bir Site Gençliği vardı.

İşte bu gençlik, 60-65 yıldır süregelen birlikteliklerini yıllar boyu içlerinde her daim yaşattıkları Batman özlemiyle çeşitli etkinlikler ve kurdukları iletişim ağlarıyla korumaya özen gösterdiler. En önemlisi hemen hemen her yıl fırsat buldukları ve koşulların elverdiği zamanlarda Ankara, İstanbul ve Mersin gibi yolu Batman ve Site’den geçmişlerin yoğun yaşadıkları yerlerde gerçekleştirdikleri unutulmaz gecelerde özlem gidermekteydi.

Yaş aldıkça Site Gençliğinin Batman özlemi gittikçe artmaya başladı…

Son dönemde başta pandemi ve yaşam koşullarının ağırlaşmasının üzerine bir de zamansız yitirilenlerin içindeki özlemi dindirmeden aramızdan ayrılmaları, Batman’da bir ‘nostaljik gece’ düzenleme düşüncemizi gerçekleştirme çalışmalarımıza hız verme gerektiği aklımızdan çıkmaz oldu.

İşte bu düşüncelerle Veysi Bilgin kardeşimle bayram öncesi dostlarla ve yetkililerle görüşmek üzere Batman’ı ziyarete gittik. 2 gün ve 1 geceyi dostlarla dolu dolu yaşadık.

Batman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Çağdaş Batman Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan, fotoğrafçılığı meslek edinmiş bir aileden gelen, kentin en usta deklanşörü İrfan Tapan kardeşlerimiz ve Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, dostumuz tarafından Kristal Park’ta karşılandık.

Site’yi yaşadığımız evler, yıkılan yerler dahil, köşe bucak gezip anılarımızı tazeledik. Veysi Bilgin’in müthiş hafızası sayesinde eksik noktaları tamamladık. Veysi kardeşime Arif’in taktığı “Batman’ın belleği” lakabını hak ettiği konusunda hemfikir kaldık.

Sonra 2017 yılından beri TPAO Batman Bölge Müdürlüğü görevini yürüten Mustafa Demir’i makamında ziyaret ettik… Genç ve dinamik bir adam gibi adamla karşılaştık. Bizi mesai bitiminden sonra kabul ettiği için oldukça uzun bir süre sohbet etme olanağı bulduk. Kentin ve TPAO’nun tarihçesine vakıf olduğundan ve ortak dostlardan dolayı tez zamanda kaynaştık.  TPAO’da en uzun süreyle görev yapan bölge müdürleri arasına giren Demir’in geçen sezon da Petrolspor başkanlığını sürdürdüğünü ve takımın şampiyonluğunda pay sahibi olduğunu öğrenince konu otomatik olarak spora ve Petrolspor’un mazisine kaydı.Sohbet sonunda Sevgili Demir’in Genel Müdürlükte İş Güvenliğinden sorumlu Daire Başkanlığına atandığını öğrenince de Ankara’da buluşma kararı aldık.

Gece ise Batman’ın saklı cenneti olan Gazeteciler Cemiyeti’ne gittik.

Doğrusu yenileme çalışması olmasına rağmen özellikle bahçesine hayran kaldık.

Bahçedeki ağaçların büyük bölümünü Arif başkanın kendi elleriyle diktiğini öğrendik.

Ayrıca başkandan, Site Gençlik’in Batman’da yapacağı nostaljik gecesinden bir gün önce bu bahçede 3 farklı dilden bir müzik dinletisi düzenleme sözünü duyunca da mest olduk.

YENİ HASANKEYF

Yıllardır Hasankeyf sadece bir ilçe değil, “tarihi ilekültürüyle birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir medeniyetler beşiğidir” sözleriyle büyüdük.

12bin 500 yıllık tarihiyle ülkemizin göz bebeği olan bu ‘ilçe’, petrolün başkenti ‘İl’olunca da Batman’a bağlandı…

Her Batman’da yaşayan gibi bizim de gençliğimizde bu güzelim belde ile ilgili çok anılarımız oldu.

2019 yılından itibaren su tutulmaya başlanınca Eski Hasankeyf yerleşim birimi ile Dicle nehri kıyısındaki yerleşim birimlerinin büyük bir bölümü su altında kaldı…

Suçeken, Urganlı, Kılıç, Irmak ve çevresindeki mezralar baraj gölü havzasına gömüldü…

Raman dağına petrolcülere su hattının ilk çekildiği yerlerden biri de Suçeken köyünün bir değişim öyküsü var. Eski Cumhurbaşkanlarımızdan rahmetli Cevdet Sunay,1974 yılında Suçeken’e konut yaptırınca köylüler, mağarada yaşamı terk etmişti. Eski mağaralar, kiler, samanlık ve hayvan ahırına dönüşmüştü. Cevdet Sunay’ın yaptığı konutlarda şimdilerde baraj altında kaldı… İşte bu köylerin çok yukarısına son derece modern ve eksiksiz bir Hasankeyf yeniden inşa edilmiş.

Köylüler ve eski Hasankeyf’te yaşayanlar geniş bahçeli villalara yerleştirilmişler.

Baraj altında kalacak olan kubbeler, camiler, türbeler gibi tüm tarihi ve kültürel eserler, Yeni Hasankeyf’te oluşturulan Arkeopark alanına taşındı. Ayrıca eski ilçedenPaleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Demir Çağı, Ortaçağ, Roma, Artuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 1453 eserin yer aldığı ‘Hasankeyf Müzesi’ oluşturuldu.

Yine Hasankeyf'in su altında kalmayan güzelliklerinden ana girişten itibaren tarihi kalesi, ağlayan mağarası, şelalesi, Şap Vadisi, Saha Vadisi, Atlıhan ve diğer güzergahtaki doğal güzellikler, trekking ile ilgilenen, doğa yürüyüşünü sevenlerin ilgisini çekecek alanlar, dinlenme tesisleri ve kafeler yapıldı. Ayrıca ilçede 3 liman tamamlandı. Öncelikle Müze limanı ile kale limanı arasında yolcu taşımacılığı yapılacak. Bu arada şimdiden 11 tekne yerli ve yabancı konuklara hizmet veriyor.

Bölgenin tarihi yapısı böylece mümkün olduğunca korunmaya çalışılarak örnek bir turizm merkezi olması amaçlanıyor. Buradaki etkin çevre düzenlemesi de bittiğinde eski ile yeninin birleştirildiği ve kendi hafızasını koruyan bir Hasankeyf'i görme şansımız bir hayli fazla olacak. Bu konuda Hasankeyf’in çalışkan Belediye Başkanı Hamit Tutuş’a çok iş düşecek.

Ilısu barajı sayesinde de sıcaklıkla kavrulan bu bölgede sulu tarıma geçilerek, ülke ekonomisine büyük katkı vermesi bekleniyor. Tüm bunlar, bölge halkının daha uygar bir ortamda ve geleceğin en güçlü veetkili silahı olacak tarımaözendirilerek kalkınmasını sağlanacak şekilde planlanarak hayata geçirildi.

Belki arkeologlar ve tarihçiler bana kızacak ama her iki dönemi çok iyi bilen biri olarak açıkça söyleyebilirim ki ben Hasankeyf’in yeni modern halini çok beğendim. Doğru bir planlamayla yapılacak çevre planlaması ve modern peyzaj uygulamalarıyla turistlerin ilgisini daha çok çekecek bir bölge haline dönüşecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ