Açıklamayı okuyan Baro Başkanı avukat Erkan Şenses: “Adli Yılı’nı yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve avukatlık mesleğinin artık yapısal bir hale gelmiş sorunlarına dair kaygılarla karşılıyoruz” dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA
Yeni Adli yıl ile ilgili Batman Barosu, Batman Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Baro üyesi avukatların katıldığı açıklamada Baro Başkanı Avukat Erkan Şenses: “Adli yıl, mesleğimize ve avukatlara yapılan saldırıların hız kesmeden devam ettiği, hak ihlallerinin, kadın cinayetlerinin ve çocuk istismarının inanılmaz boyutlara ulaştığı, yoksulluğun derinleştiği bir iklimde başlamaktadır. Bireylerin rahatlıkla avukata ulaşamadığı, avukatın da tam bir bağımsızlık ve özgürlük içinde ve etkili şekilde mesleğini yürüterek yargılama faaliyetine katılamadığı bir toplumda hukuk devletinden söz edilemez” dedi.

batman barosu-1

“AVUKATLAR BİRÇOK SORUNLA KARŞI KARŞIYA”
Baro Başkanı Şenses, mesleki sorunlara değinerek şunları söyledi: “Sorunlarımızı kısaca özetlemek gerekirse; avukatlık hizmetlerinde KDV indirimi, CMK ücretlerinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne çıkarılması, birikmiş adli yardım alacakları için Barolara ek ödenek gönderilmesi, soruşturma dosyalarının incelenmesi ve dosya hakkında bilgi almak isteyen meslektaşlarımızdan dilekçe ve kimlik fotokopisi alınması uygulamasına son verilmesi, gerektiğinde avukatların savcılarla dosya hakkında görüşebilmesi sağlanmalıdır.Sulh Ceza Hakimlikleri’nin tutukluluk gözden geçirme duruşmalarında, şüphelilerin avukatlarına haber vermeden duruşma yapması uygulaması kaldırılmalı, şüpheli avukatlarının tutukluluk gözden geçirme duruşmalarına katılması sağlanmalıdır. Duruşmaların saatinde alınması için gerekli önlemler alınmalı, meslektaşlarımız saatlerce adliye koridorlarında beklemek zorunda bırakılmamalıdır. Adliyede avukattan arındırılmış bölge uygulamasına son verilmeli, bu kapsamda avukat kartlarının hakim ve savcıların olduğu bölümün kapılarını da açabilmesi sağlanmalıdır.” (Altan Ayaz)