Günlük hayatta evimizde, okulumuzda, çalıştığımız işyerinde çeşitli sebeplerden dolayı kazalara ve sağlığımızı tehdit edebilecek çeşitli etkenlere maruz kalabiliyoruz. Bu etmenlerin en aza indirilmesi, verilen zararların minimum düzeyde kalması için bilimsel araştırmalar kullanılarak çeşitli tanımlar ortaya çıkmış, çeşitli tedbirler alınması gerektiğine karar verilmiştir. Bu çerçevede ortaya çıkan “iş sağlığı ve güvenliği” konusu için de dünya çapında farkındalık oluşturmak için çalışmalar devam ediyor.

“Türkiye ilk sıralarda, gerekli düzenlemeler yapılmalı”

İş sağlığı ve güvenliği için, “İşyerinde çalışanın karşılaşabileceği fiziksel, ruhsal her türlü sağlığı tehdit edebilecek sonuçlar doğuran etkenlerin tespit edilmesi ve bunların en az orana inmesi için ortaya atılan çalışmalar” olarak tanım yapan İstanbul Esenyurt Üniversitesinden Öğr. Gör. Büşra Hancı Kurt, “Ülkemiz ne yazık ki iş kazalarında dünya ülkeleri arasında kıyaslama yapıldığı zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliğine gerekli önem verilmeli, yasal düzenlemeler konusunda gereken önem gösterilmelidir” diyerek konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

İş kazalarının en büyük sebebi: Çalışanların tehlikeli davranışları

BATMAN'DA EL SANATLARI SERGİSİNE YOĞUN İLGİ BATMAN'DA EL SANATLARI SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

Ayrıca kazaların sebepleri hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Büşra Hancı Kurt, “İş kazalarında görülen temel nedenler üç ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar; teknik sebepler, kişisel sebepler ve beklenmeyen olaylardır. Her ne kadar genel bir algı olarak iş kazalarına her zaman teknik sebeplerin sebep olduğu düşünülse de ne yazık ki iş kazalarının çok büyük bir yüzdesi çalışanların tehlikeli davranışlarından kaynaklanmaktadır” dedi.(İHA)