Ağır olacak ama gerçekten de dünyada yaşlılarının ölümlerini arzulayan insanlar(onlara mahluk/yaratık diyorum) var…

Koronavirüs meselesinde bu gerçeği açıkça gözlemliyoruz.

Ülkemizde bazı yaşlılarımızın virüs için yapılan uyarıları dikkate almayarak kalabalık ortamlara çıkmaları ardından özellikle sosyal medyada yaşanan gelişmelere çok sert tepki gösterenlerdenim.

İhtiyarlarına saygısızlık içeren paylaşımlar gerçekten oldukça rahatsız edicidir.

Sadece sosyal medyada değil, köşemde de tepkimi ifade etmek isterim.
Evet, son günlerde yaşlıları aşağılayan paylaşımların sayısı hayli arttı.

Bu alçakça paylaşımları yapanları kınıyorum…

**

**

7,5 MİLYON 65 YAŞ ÜSTÜMÜZ VAR…

Yaşlılarımızın ölümünü arzulayan mahluklar bilsinler ki bu olmayacak…

Allah ihtiyarlarımızı daha epeyce yaşatacak ve herkes kaderi geldiğinde, kendisine Allah tarafından tayin edilen ömür sonlandığında hayata veda edecek…
Öncelikle ifade edeyim; ölümcül Koronavirüs'ten hepimizin korunması ve bunun için kurallara uymamız şart.

Ancak bu anlatılırken sanki bu virüs bütün yaşlıları öldürecekmiş gibi yalanlarla ihtiyarlarımızın hayata bağlılık umutlarını kırmaya çalışmayalım…

Bir tespitte bulunmak istiyorum; Ülkemizde 7,5 milyon insanımız 65 yaş üzerindedir. Googlede arama yaptığınızda bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Dünyada en az bir milyar 65 yaş üstü insan var.

Şu yazıyı kaleme aldığımda bütün dünyada malum virüs'ten daha ölenlerin sayısı 20 bini bulmamıştı…

Elbette herkesin hayat/yaşam hakkını savunan biriyim. Bütün dünyada test sonucu koronavirüs açısından pozitif çıkan herkesi kayıtlara geçiriyorlar. Onların bir kısmı zaten normal şekilde ölmüşlerdir.

Bunu ifade ederken virüs salgınını basite indirgemiyorum.

**

**

Demek istediğim şudur; yaşlılarımızın ruh sağlığıyla oynanıyor. Onları teskin edecek kimseler çıkmıyor.

Sanki dünyadaki bütün yaşlılar ölecekmiş, sanki 7,5 milyon yaşlımız hayatını kaybedecekmiş korkusuna kapılmayalım.
Ey değerli yaşlılarımız ellerinizden öpüyorum.

Bazı mahlukların yaptıkları saygısızlığı cehaletlerine sayınız, onlar henüz insan olmayı öğrenemediler.

Yaşama ümidinizi kırmayın, üzülmeyin…

Ve günümüzün çocukları, gençlerini de ihtiyarlık bekliyor. Yaşam sürecek her insanı bekleyen şeydir yaşlılık.

Saygıdeğer büyüklerimiz; korkmayın, ümidinizi kırmayın, bu virüs bizi öldürecek endişesi ile yatıp kalkmayın…

Bu korku size daha çok zarar verir. Vallahi çok çok büyük ekseriyetiniz bu virüsten etkilenmeyecek bile.

Sakın yaşlılarımız sözlerimi yanlış anlamasınlar. Bir yaşlı bile bizim için önemli bir kayıptır. Onlara karşı sorumluluklarımız var. İhtiyarlar, hürmete, saygıya layık değerlerimizdir.
Yaşlılarla ilgili bakış açımı bir kere daha sunuyorum: Bazı gaddar insanlar, "Koronavirüs 60-65 yaş üstü için genel bir tehdit. En çok 75 yaş üstü insanlar ölüyor. Korkulacak bir şey yok. Onlar zaten ömürlerini tüketmişler" diye hem konuşuyorlar, hem de gazete haberlerine yorum yapıyorlar...
Böyle vicdansızlık ve imansızlık mı olur? Yaşlılar evlerimizin direkleri, bereket vesilesidirler...
Kur'ani Kerim'de yaşlılara verilen değer yaşlanmış anne ve babalar örneği ayet ile bize ulaşmış: "Anne ve babadan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına erişecek olursa, onlara sakın “öf” bile deme, onları azarlama, onlara güzel söz söyle. • Onlara merhamet ve tevazu kanadını ger ve de ki: “Ey Rabbim, nasıl onlar beni küçükken besleyip büyüttülerse, Sen de onlara öylece merhamet buyur.” Sizin içinizde olanı Rabbiniz hakkıyla bilir. Eğer siz salih kimseler olursanız, muhakkak ki O kendisine yönelenler için çok bağışlayıcıdır." (İsra Suresi: 23-25.).

Sonuç olarak ihtiyarların ölümlerini arzulayanlar insan değil, mahluk yaratıklardır. Bunların ıslaha ihtiyaçları var. Sağlık Bakanlığı risk grubu oldukları için korunma çağrıları yapıyor. Onların sağlığı için belli bir süre dışarı çıkmamaları isteniyor. Bu olumlu bir karardır.

Bütün büyüklerimize sahip çıkalım, onları makul yollarla korunmaları için ikna edelim ve havalar ısınıncaya kadar sabredelim. Vallahi bugünler de geçecek ve 7 milyonu aşkın yaşlımız torunlarıyla ve sevdikleriyle yaşam sürmeye devam edeceklerdir. Hepsinin hayır dualarını beklerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.