“KOORDİNELİ ÇALIŞTIK”
Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanlarında olduklarını belirterek, ellerinden gelen her türlü yardımı yapmaya gayret gösterdiklerini ve göstermeye devam edeceklerini söyledi. Rektör Demir, şu bilgileri paylaştı: “Valiliğimiz tarafından yapılan açıklamaya istinaden ikinci bir değerlendirmeye kadar eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verileceğini duyurduk. Depremin gerçekleştiği ilk saat itibariyle eğitim-öğretim faaliyetlerine rutin bir şekilde devam edilebileceği düşüncesiyle illerinden Batman'a gelen öğrencilerimizin güvenliğini sağlamak için yaklaşık 300 öğrencimizi, yurtlarından üniversitemiz spor salonuna taşıyarak güvenli alana getirdik. Deprem felaketinde yaralanan vatandaşlarımız için 7 Şubat 2023 tarihinde Kızılay’ın Kan Bağışı Merkezindeki bağış kampanyasına, üniversitemiz yöneticileri, çok sayıda personelimiz ve öğrencilerimiz ile birlikte kan vererek destekte bulunduk. Depremden etkilenen öğrencilerimizin taleplerini ve durumlarını online olarak da takip edebilmek için acil.batman.edu.tr sitesini aktif hale getirdik ve gerekli duyuruları sağladık” dedi.

“KAMPÜSLERİ HALKIMIZA AÇTIK”
Rektör Demir, şöyle devam etti: “Batı Raman ve Merkez Kampüsümüzde bulunan binaların yüksek katlı olmaması nedeniyle kampüs alanlarımızı halkımıza açarak güvenli toplanma alanları oluşturduk. Kampüslerimizde misafir edilen vatandaşlara sıcak çorba ve çay ikram ettik. Misafir edilen vatandaşları bizzat ziyaret ederek onlarla yakından ilgilendik. Dağlık bir bölgede bulunan Sason ilçe merkezine nazaran düz bir alanda bulunan Sason Meslek Yüksekokulumuzun bulunduğu yerleşkemizi AFAD'a tahsis ederek toplanma alanının oluşturulmasını sağladık.”

SOĞAN FİYATLARINA NE OLUYOR? SOĞAN FİYATLARINA NE OLUYOR?

“880 BİDON SIVI SABUNU DEPREM BÖLGESİNE GÖNDERDİK”
Deprem bölgesine çok sayıda malzeme yardımı da ulaştırdıklarını kaydeden Demir: “Batman Üniversitesi olarak ayni ve nakdi yardım kampanyalarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yoğun bir çalışma yürüttük. Toplanan yardımların bulunduğu ve AFAD ile koordineli bir şekilde yola çıkan ilk tır, 9 Şubat 2023 tarihinde Adıyaman Merkeze, ikinci tır ise 14 Şubat 2023 tarihinde Malatya merkeze ulaştırılarak depremden etkilenen vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ettik. Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kimya Teknolojisi Programı öğrencilerinin bölüm akademisyenleri öncülüğünde ürettikleri sıvı sabunu, ilk tırda 120, ikinci tırda 760 olmak üzere toplam 880 bidon, depremden etkilenen vatandaşlarımızın hijyen ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla deprem bölgesine gönderdik. İl Koordinasyon Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda otobüs ve ambulanslarımızı afet bölgesine ulaşmak üzere yola çıkardık, arama kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla üniversitemize ait kepçe ile kepçe operatörü personelimizi Adıyaman’a; ayrıca 3 otobüs, 1 minibüs ve 1 hasta nakil aracımızı da personeliyle birlikte deprem bölgesine görevlendirdik” dedi.

“PSİKOSOSYAL DESTEK SUNDUK”
Yaşanan acı ve felaketin herkese ait olduğunu da ifade eder Rektör Prof. Demir, şöyle devam etti: “Üniversitemiz Psikoloji ve Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim elemanları, deprem bölgesindeki ailelerin çocuklarına psikososyal destek sağlamaları ve çocukların yaşadıkları travmatik duyguları en aza indirmeleri amacıyla gerekli çalışmaları yürütecekler. Üniversitemiz kampüsünde bulunan yurtlara yerleştirilen vatandaşlarımızın ihtiyaçları yakından takip ederek, ihtiyaçlarına yönelik görüşmeler yaptık. İmkanlarımız dâhilinde Adıyaman'da bulunan vatandaşlarımıza 10 adet çadır gönderdik. Bu zor günlerde milletçe birlik olmamız, yaralarımızı birlikte sarmamız birbirimize kenetlenmemizi de sağlayacak. İlk günden bu yana fedakârca çalışan, gecesini gündüzüne katan tüm personelimize, öğrencilerimize, halkımıza ve destek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.” (Haber Merkezi)