*Kuraklık, Batman ve yöresindeki hububat üreticileri endişelendirdi. Şubat’ın son haftasında buğday boyunun bir karışı bulmaması üzerine çiftçiler, yağmur duasına hazırlanıyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde de ‘kuraklık’ toplantısı yapılıyor.

KURAKLIK TOPLANTISI!

Tüm ülkede olduğu gibi Batman ve yöresini de etkisi altına alan kuraklık, hububat üreticisini kara kara düşündürüyor. Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, kuraklığın henüz ciddi etkisinin yaşanmadığını belirterek, “Eğer önümüzdeki ay yağışlar yağmazsa ekili alanlarda da ciddi üretim düşüşü yaşanacak” dedi. Kuraklığın hissedildiği Batman ve yöresinde, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde bugün kuraklıkla ilgili Vali Yardımcısı başkanlığında toplantı yapılacak. Ziraat Odası, Ziraat Mühendisleri Derneği ile çiftçilerin de katılacağı toplantıda kuraklıkla ilgili önlemlerin masaya yatırılacağı bildirildi.

MART’TA YAĞIŞ YAĞMAZSA…”

Kuraklığın bölgede henüz ciddi etkisinin yaşanmadığına dikkat çeken Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş: “Geçen yıla oranla ekili alanlarda henüz beklenilen yağışlar gerçekleşmedi. Ekili alanlar daha gürdü. Şu anda ciddi bir endişe yok ama Mart’ta beklenilen yağışlar olmazsa geçen yıla oranla rekoltede ciddi düşüş yaşanır” dedi. Batman ve yöresindeki hububat üreticileri de geçen yıla oranla buğday boyunun bir karışın gerisinde kaldığını ifade ederek: “Geçen yıl buğday ve arpa alanları daha iyi filizlenmişti. Buğdayın boyu da bir karışın üzerindeydi. Şimdi tarlalarda seyreklik var. Yağmur duasından başka çaremiz kalmadı” dediler.

Editör: TE Bilişim