Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin 2000 yılında aldığı bir kararla her yıl Nisan ayının son cumartesi gününün, uluslararası ölçekte “Veteriner Hekimleri Günü” olarak kutlandığını hatırlattı. Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün önemine dikkati çeken Yarsan, “2004 yılından itibaren de bir tema ile kutlanmıştır. ‘Tek Dünya, Tek Sağlık; Antimikrobiyal Direnç; Kuduz; Aşılama; Vektörlerle Bulaşan Zoonoz Hastalıklar; Hayvan Refahı, Covid Süreci’ gibi başlıklar tema olarak seçilmiştir. Bu yıl itibarıyla 2023 için belirlenen tema ise veteriner hekimlerin çalışma alanlarının çeşitliliği, kapsayıcılığı ve eşitlik ilkesi içerisinde faaliyetlerini gerçekleştirmeleri konularında meslektaşlarımızın, veteriner hekimlerin teşvik edilmesi, motive edilmesidir” dedi.
Yarsan, veteriner hekimliğin hayvanların evcilleştirilmesi ile tarih sahnesine çıkmış dünyanın en saygın ve en köklü mesleklerinden biri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“Veteriner hekimliği eğitiminin başlaması ile birlikte özellikle hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, beşeri hekimliğin gelişmesine de büyük katkılar sağlamıştır. Veteriner hekimler; hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra; gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanlarında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır.” (İHA)

Editör: Yunus Yasak