Nesli tehlikede olan vahşi hayvanlar için Batman’da ‘Yaşam köprüsü’ kuruluyor

9’NCU KÖPRÜ BATMAN’A
Türkiye’de karayolu ve demiryolu olmak üzere 8 adet olan ‘Ekolojik Köprü’nün 9’ncusu Batman’da yapılacak. Doğu ve Güneydoğu’da aynı zamanda ilk Ekolojik ve Biyo Çeşitliliği Koruma ve Geliştirme köprüsü Batman’a kazandırılıyor. Ekolojik Köprü sayısının arttığı günümüzde Ege, Marmara ve İç Anadolu da toplam 8 olan Ekolojik Köprü’ye bir yenisi daha ekleniyor. 9’ncu Köprünün Batman’a yapılması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, etüt çalışmalarına başladı.

Sırtlan-1

6 SIRTLAN TELEF OLMUŞTU
Kısa adı IUCN olan Dünya Doğa ve Doğal Yaşamı Koruma Birliği’nin tehdide yakın statüsüne aldığı çizgili sırtlanların yaşadığı Batman’ın kırsalında son yıllarda 6 yaban hayvan, araç çarpması sonucu telef olmuştu. Ekolojik Köprü ile Biyo Çeşitliliği Koruma ve Geliştirme amaçlı ‘Ekolojik Köprü’nün kurulması için etüt çalışmalarının son aşamaya geldiği Batman’da Hasankeyf yol güzergahı, ‘Ekolojik Köprü’nün adresi oldu.

Köprü-4

KÖPRÜ GÜZERGAHI CANLANDIRACAK
Nesli tükenme tehlike altındaki türler için ‘Can suyu’ niteliğinde olacak köprünün, Meymune boğazının iki yakasınI birbirine bağlayacağını belirten yetkililer, şunları söylediler; “Meymune boğazının Doğu yakasına bakan kısmındaki yaban hayatı, Botan üzerinden Cudi Dağı ve Irak topraklarına uzanıyor. Bu güzergahta Leopar da var. Meymune’nin Batı yakasında ise Bismil, Karacadağ, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay bulunuyor. Aynı zamanda Suriye, Filistin ve Afrika’ya uzanan bu güzergah yeni Ekolojik Köprüyle yüz yıl öncesini de bir yerde canlandıracak.”

Çizgili Sırtlan-1

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL