Doç. Dr. Özgür Kan, “HPV virüsü olduğunda kişi kendisinde rahim ağzı kanseri olduğunu düşünmemeli. HPV’nin 200’den fazla farklı tipi var. Bunlardan hangisinin pozitif olduğu çok önemli. Rahim ağzında başlayan hücresel değişikliklerin kontrol altına alınmaması halinde kansere ilerleyen bir durum ortaya çıkabilir” şeklinde konuştu.
Ocak ayı, Rahim Ağzı Kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle dünya genelinde çeşitli etkinlikler ve bilinçlendirme programları yürütülmekte. Bu konuda Ankara'nın önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olan Koru Sağlık ve Turizm Grubu, Rahim Ağzı Kanseri tarama ve erken tedavisi alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyor.
Koru Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Özgür Kan, Rahim Ağzı Kanseri farkındalık ayı kapsamında İhlas Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulundu.
Doç. Dr. Kan, "Rahim ağzındaki hücresel değişikliklerin zamanında kontrol edilmemesi, gerekli jinekolojik muayenelerin yapılmaması ve tedavi süreçlerine yeterli dikkatin gösterilmemesi durumunda, kansere dönüşebilecek bir sürecin başladığını" ifade etti.

Kaynak: İHA