*Bölgede halk arasında ‘Yeşil Altın’ olarak nitelendirilen fıstıkta, üreticiler bu yıl yüksek rekolte bekliyor. Yüksek getirisi dolayısıyla son dönemlerde üreticilerin daha fazla rağbet gösterdiği fıstıkta bu yıl beklenen yüksek rekolte üreticileri umutlandırdı.

*Fıstıkta verimli bir yıl olmasını beklediklerini söyleyen Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hıfzullah Akdaş; “Fıstık geçen sene bahçede 270 TL’den alıcı bulmuştu. Bu yıl daha iyi bir fiyat bekliyoruz. Marketlerde fıstığın kilogramı ise 550 liradan alıcı buluyor” dedi.

FISTIK İLK SIRADA YER ALAN ÜRÜN
Son 15 yılda fıstık bahçelerinin arttığı Batman’da bu yıl beklenen yüksek rekolteden üreticiler umutlu. Batman Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hıfzullah Akdaş, Batman Ovası’nda 130 bin dönüme yakın alanda fıstık üretildiğini söyledi. Son yıllarda bölgede en fazla fıstık alanlarının arttığı İl’in Batman olduğunu ifade eden Akdaş; “Fıstıkta iddialı olan İl’lerden biriyiz. Bu üründe bu yıl rekoltenin 10 ile 12 bin ton civarında olacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıl düşük verim elde edilmişti. Önümüzdeki dönemde de dolu yağışı olmazsa geçen yıla göre verimin daha iyi olacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

“İYİ BİR FİYAT BEKLİYORUZ”
Akdaş, şöyle devam etti; “Her şeyden önce bu yıl fıstıkta bereketli bir yıl olmasını bekliyoruz. Çiftçi, fıstığın budaması ve diğer bakımlarını yapıyor. Havanın ısınmasıyla birlikte zararlı böceklere karşı da ilaçlama yapılacak. Geçen yıl tarlada kilosu 270 TL’den alıcı bulan fıstık, günümüzde de 300-350 liradan satılıyor. Marketlerde ise bu ürünün kilogramı 550 TL. Üreticinin beklentisi bu yıl iyi bir fiyatın verilmesi. Gerek Tarım ve Orman Bakanlığı gerekse de TMO, diğer ürünler gibi fıstık fiyatını belirlemelidir. Piyasada daha çok tüccarlar bu fiyatı belirleyince üretici, emeğinin karşılığını alamıyor.”

Ebubekir Doğan Sonn

“FISTIK BOLLUĞU BEKLİYORUZ”
Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, geçen yıl fıstıkta rekoltenin düşük olduğunu belirtti. Doğan, fıstık için büyük bir tehdit olan dolu yağışının oluşmaması durumunda Batman Ovası’nda çiftçilerin yüksek ürün alabileceğini kaydetti. Kar marjı iyi ürünlerden biri olan fıstığın dalgalı bir üretim yapısına sahip olduğunu vurgulayan Doğan, şunları kaydetti; “Bir yıl verimin yüksek, sonraki yılın ise düşük olduğu fıstıkta bu yıl ‘verim senesi’ olmasını tahmin ediyoruz. Bu yıl tarlada ürün kilogramının 350 TL’den alıcı bulacağına inanıyoruz. Ağustos-Eylül aylarında fıstıkta bereketli bir hasat olacak.” (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL