**11 İl’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar günü buruk geçerken, emekçi kadınlar ise çalışma hayatındaki başarılarıyla dikkat çekiyor. Zorlu şartlara rağmen ailelerinin ekonomisine katkı sunan kadınların hikayelerini dinledik…

TERZİ NETİCE: “DİĞER KADINLARA DA İLHAM OLDUM”
Batman’ın Petrol mahallesinde terzilik yapan Netice Kurt, küçük işlerle başladığı terzilik mesleğini ilerleten kadınlardan. Eşinden ilham alarak mesleğe başladığını belirten Netice Kurt, 6 yıldır sürdürdüğü mesleğinde birçok kadına ilham kaynağı olduğunu da belirtiyor. Küçük bir dikiş makinesi alarak mesleğe başladığını belirten Kurt: “Eşim tekstilde ustabaşı. Bu mesleği seçmemdeki etken buydu. Küçük bir dikiş makinesiyle bu işe başladım. Mahallemdeki insanlar zamanla işçiliğimi beğenip daha çok talep etti. Ben de işimi evin bodrum katında yapmaya başladım. Kazancım arttığı için şimdi kendi dükkanım var. Kendim gibi kadınları öne çıkarıp onlara destek olmak istiyorum. 4 Personelim var hepsi de kadın. Hepsi de gün içinde çocuklarının okul saatine göre saatlik olarak çalışıyorlar. Hem imalat yapıp hem toptan satış yapıyorum ve aynı zamanda terzilik yapıyorum. Ürünlerimi birçok şehre gönderiyorum” dedi.

HAM PETROL SIZINTISI! HAM PETROL SIZINTISI!

“OKUMA-YAZMA BİLMİYORDUM AMA…”
Mahallede özellikle çocuklara yaptığı takım elbiselerin kısa sürede beğenildiğini de belirten Kurt, okuma-yazmayı da daha sonra mahalledeki okulda görev yapan öğretmenlerin desteğiyle öğrendiğini söyledi. Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle mahalledeki çocuklara yaptığım takım kıyafetler öğretmenlerin dikkatini çekmişti ve öğretmenler kendi çocukları, yeğenleri için satın almaya geldiler. Hikayemi dinlediler ve ondan sonra ben de öğretmenlerin desteğiyle okulda okuma-yazma öğrendim. Okuma yazma bilmeden de işimi kendi emeğimle büyüttüm ve buna başka kadınları da ekledim. Fakat okumayı öğrenmek de her açıdan etkili oldu.”

HEM GÖZLEME YAPIYOR
HEM DE ÇİĞKÖFTE YOĞURUYOR
Petrol mahallesindeki bir diğer emekçi kadın ise 50 yaşlarındaki Siti Temel. Mütevazi dükkanında hem gözleme yapıp hem de çiğköfte yoğuran Siti Temel, 12 çocuklu bir anne. Çalışmaktan ötürü mutlu olduğunu ifade eden Temel, şunları anlatıyor: “Okul okuyamadım. Eşim ve çocuklarım tarım ile hayvancılıkla uğraşıyor. Ben de sevdiğim işi yapıyorum. Çalışarak ailemin ekonomisine katkı sunuyorum. Müşteri beklerken boş zamanlarımda örgü örüyorum. Yaptığım örgüleri de isteyenlere satıyorum.”

“ÇALIŞMAYI SEVİYORUM”
Petrol mahallesinde gözleme yaparak ailesinin ekonomisine katkı sunan Hidayet Irmak, çalışma hayatında en büyük desteği eşinden aldığını söylüyor. 5 Çocuk annesi Irmak: “Yemek yapmayı ve çalışmayı seviyorum. Bu vesileyle ailemin ekonomisine de katkı sunuyorum. Eşim de çalışma hayatımda bana destek oluyor. Kadınlar, imkan verildiğinde her işi başarabilir” diye konuştu. (Özel Haber: Gülnaz Gök)