2023-Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından yüzde 99,8 doluluk oranıyla örgün eğitim veren yükseköğretim programlarına geçen yıla göre 47 bin 393 kişi artarak 898 bin 24 öğrenci yerleşti. Prof. Dr. Levent Eraslan, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) yaptığı açıklamada üniversiteyi kazanan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Eraslan, öğrencilerin yabancı dil ve iyi bir dijital sermaye ile mezun olmalarını söyledi.

"Kazandıkları üniversitenin kayıt tarihlerini unutmasınlar"

Prof. Dr. Levent Eraslan, üniversiteli olmayı ayrı bir kimlik olarak tanımlayarak, "Gençler ayrı bir geleneklerin olduğunu bir döneme girdi. Kazandıkları üniversitenin kayıt tarihlerini unutmasınlar, son güne bırakmasınlar. Online yapılacaksa bunları web sitesinden takip etmeleri önemli" diye konuştu.

Eraslan, enflasyonun yüksek olduğu ortamda öğrencilerin dışarıdan burs desteği alarak maddi olarak rahatlayabileceğini ifade etti.

"Bir anda arkadaşlarıyla eve çıkmalarını önermiyoruz"

Üniversite öğrencileri için barınmanın önemine dikkat çeken Eraslan, "Özellikle büyük kentlerde ev sahiplerine seslenelim, biliyorsunuz konut stoğu azalıyor. Öğrencilerimize karşı biraz daha insaflı olmalarını öneriyoruz. Bir anda arkadaşlarıyla eve çıkmalarını önermiyoruz. Tanışsınlar, ilk yıllarını yurtta geçirsinler ondan sonra dilerlerse eve çıkabilirler" ifadelerini kullandı.(İHA)

Editör: Yunus Yasak