UHK’nin 2022-2023 (1 Ekim 2022-30 Nisan 2023) Buğday Üretim Rekolte Tahmini ve Değerlendirme Raporu dün yayımlandı. Rapora göre bu üretim sezonunda 7,3 milyon hektar buğday ekilişi öngörülüyor. Buğday ekim alanlarındaki değişim, yağış miktar ve dağılımları ile verimde etken lokal faktörlerle birlikte değerlendirildiğinde buğday rekoltesinin uzun yıllar ortalamasına göre Akdeniz Bölgesi'nde aynı düzeyde kalacağı, Ege Bölgesi'nde yüzde 2 ve Marmara Bölgesi'nde yüzde 5 oranlarında azalacağı, İç Anadolu Bölgesi'nde yüzde 5, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yüzde 7’şer, Karadeniz Bölgesi'nde yüzde 15 artacağı belirtiliyor.

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan UHK Başkanı Özkan Taşpınar, Türkiye genelinde bölgelere göre değişkenlik göstermekle birlikte buğday rekoltesi üzerine İç Anadolu ve geçit bölgelerinde mayıs ayı yağışlarının, Doğu Anadolu’da ilaveten haziran yağışlarının etkili olacağını belirterek, şu anki gözlemlere göre rekoltenin uzun yıllar ortalamasının yüzde 3,75 üstünde 20,75 milyon ton olarak gerçekleşebileceğini söyledi. Türkiye’nin 1 Ekim 2022-30 Nisan 2023 7 aylık gelişme döneminde 374 milimetre yağış aldığını ve bu oranın uzun yıllar ortalamasının yüzde 13 altında olduğunu söyleyen Taşpınar, "Kış mevsiminde yağış eksikliği ülke genelinde daha belirgin olarak hissedilmiş, son 63 yılın en düşük yağış alan ikinci kış mevsimi olmuştur. Mart ayında 96 milimetre yağış kaydedilmiş, uzun yıllar ortalamasının yüzde 56 üzerinde olmuştur. Bahar aylarının ülke genelinde yağışlı geçiyor olması rekolte beklentisine olumlu yansımaktadır " ifadelerini kullandı.

Rekolte 20,75 milyon ton

SU SIKINTISINA DEVASA HAVUZLA ÇÖZÜM SU SIKINTISINA DEVASA HAVUZLA ÇÖZÜM

Buğday ekim alanlarının arttığına dikkati çeken Taşpınar, şöyle devam etti:

“Geçen sezon girdi maliyetlerindeki artış dikkate alınarak verilen taban fiyat, fark ödemesi ve artırılan tarımsal destekler üretici memnuniyetine yansımış ve kışlık ve yazlık buğday ekimlerinde artış olarak kendini göstermiştir. 2022-23 üretim yılında 7,3 milyon hektar buğday ekilişinin olduğu öngörülmektedir. Ekim alanlarındaki değişim, yağış miktar ve dağılımları ile verim üzerine etken lokal faktörler birlikte değerlendirildiğinde buğday rekoltesinin uzun yıllar ortalamasına göre Akdeniz Bölgesi'nde aynı düzeyde kalacağı, Ege Bölgesi'nde yüzde 2 ve Marmara Bölgesi'nde yüzde 5 oranlarında azalacağı, İç Anadolu Bölgesi'nde yüzde 5, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yüzde 7’şer, Karadeniz Bölgesi'nde yüzde 15 artacağını öngörmekteyiz. 11 ili derinden etkileyen asrın felaketi depremden kırsalın da fazlaca etkilenmesi buğdayda bakım işlerinde aksama riski oluşturmuş, ancak her koşulda üretime devam iradesi gösteren çiftçilerin gayreti, devletin milletle kaynaşması sonucu bu risk en aza indirilmiştir. Bölgesel bu değerlendirmeler ışığında bu üretim yılındaki rekoltenin 20 milyon ton olan uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 3,75 artarak 20,750 milyon ton olarak gerçekleşebileceği değerlendirilmiştir." (İHA)