*Batman’ın Beşiri ilçesinin Uğurca (Qorix) köyünden yıllar önce Almanya’nın Wesel şehrine yerleşen gurbetçi Ezidiler, şimdi de doğdukları ve gençliklerinin geçtiği eski yerleşim birimini canlandırmak için ‘komisyon’ kurdu.

“HUKUK VE ÖZGÜRLÜKLER SEÇİMİ OLACAK” “HUKUK VE ÖZGÜRLÜKLER SEÇİMİ OLACAK”

KÖYÜ YENİDEN YAPILANDIRACAK KOMİSYON
1980 Darbesinden sonra Almanya’ya yoğun göçün olduğu yerleşim birimlerinden biri de Batman’ın Beşiri ilçesinin Uğurca (Qorix) köyü idi. Hollanda sınırındaki Almanya’nın Wesel kentinde yaşayan Uğurcalı gurbetçiler, şimdi de köylerini canlandırmak için harekete geçti. Geçen yıl köyde Almanya ve Fransa benzeri 3 villa kazandıran gurbetçiler, şimdi de köyün altyapı ve diğer sosyal donatıların yapılması için kolları sıvadı. Uğurca’nın yeniden yapılandırılması için de komisyon kuruldu.

UĞURCA’YA TERSİNE DÖNÜŞ
Almanya’daki gurbetçi Ezidiler, kendi aralarında kurdukları ‘Köye Dönüş’ komisyonu, köye yapmayı planladığı proje ve altyapı çalışmalarını masaya yatırdı. Uğurca köyünün yeniden canlanmasına yönelik komisyonun oluşturulduğunu belirten Uğurcalı İbrahim Korkmaz, şunları kaydetti; “Almanya’dayız ama son yıllarda bir ayağımız da köyde sayılır. Geçen hafta sonu Wesel’de bir araya gelen 70’e yakın Uğurcalı önümüzdeki süreçte yapılacak proje ve çalışmaları masaya yatırdı. Köyün eksikliklerini el birliğiyle gidereceğiz.” (Haber Merkezi)