*Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Veysel Kartal, 70 yıldır TPAO’nun ürettiği ‘Kara Altın’a dikkat çekti ve ekledi; “Artık emekçilerimizin talepleri duyulsun.”

ÜCRET ARTIŞI ÇAĞRISI

Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, petrol emekçilerinin ücret düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. ‘Petrol emekilerinin haklı talepleri duyulsun’ diyen Kartal: “TPAO, yurdun çıkarları doğrultusunda son derece stratejik bir faliyet yürütüyor. Ekonomik ve politik açıdan oldukça kritik olan petrol ve doğalgaz binlerce cefakar çalışanın, emekçinin alın teriyle değere dönüşmektedir. Petrol üretiminde rekorlar kırılırken, çalışanlara reva görülen ücretler ve uygulamalar akıl karı değil” dedi.

“ÇALIŞANLARIN HAK ETTİKLERİ ÜCRET ÖDENMELİ”
Başkan Kartal, sözlerine şöyle devam etti: “TPAO emekçisinin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için canla başla yaptığı çalışmanın karşılığı ne yazık ki ödenmemektedir. Faliyet gösterilen sektörün doğası gereği fazla çalışma zorunluluğu olmaktadır. Kamuda tasarruf tedbirleri ile ilgili genelge, 2024 Mayıs ayında yayınlanmadan çok önce fiilen TPAO’da başlatılmıştır. Fakat emekçilerin alın teri dökerek hak ettiği ücretin ödenmemesinin tasarruf tedbirleri ile açıklanmasının haklı hiçbir izahı olamaz. TPAO üst yönetiminin, bu sorunların çözümünde adım atmasını bekliyoruz.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL