*Aylardır yazıp, çiziyoruz. Tam 2.5 yıla yakın süredir İzmir-Batman direkt uçak seferleri yapılamıyor. Ankara-Batman seferlerinde ciddi bir düşüş var. Oysa 2 yıl öncesine kadar Batman Havalimanı’ndan yılda neredeyse 700 bin yolcu seyahat edebiliyordu…

*Güneydoğu illerinde uçak seferlerinin düştüğüne Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası dikkat çekiyor. Batman’daki BATSO ile Ticaret Borsası da komşudaki iki Oda’nın başlattığı kampanyaya destek veriyor. Oysa, Batman’ın ulaşımda kanayan yarasını aylardır yazıp çiziyoruz… 

HAVA ULAŞIMINDAKİ MANZARA
Batman Havalimanına her gidişte etrafımızı taksiciler sarar.

Beklemeden sorarlar:
“Batman Çağdaş, uçak sefer sayısının yetersizliğini dile getiren tek gazete. Fakat nedense uçak sefer sayımız artmıyor. Mevcut seferlerimizi bile koruyamıyoruz. Ankara-Batman seferi yapan Anadolu Jet günlük 2 sefer sayısını tek’e düşürdü. Böyle giderse, tek sefer de kalkacak. Lütfen bir daha dile getirin.”

Aylardır dile getirdiğimiz, yazdığımız, uçak sefer sayısının artırılmasıyla ilgili maalesef tek bir STK ve Oda üzerine düşeni yapmadı.

Bakın, Diyarbakır’da Anadolu Jet Hava Yolları, günde 5 sefer sayısını 3’e düşürdü. Komşudaki Odalar ayağa kalktı.

Biz de böyle bir duyarlılık nedense yok.

İlla ki, birileri bir şey yapacak.

Sonradan biz harekete geçeceğiz.

Allah aşkına, şu ana dek bu şehirde hangi kurumun yetkilisi ya da STK temsilcisi, bir araya gelip Ankara’da Hava Yolları Şirketleri’nin Genel Müdürlüklerini ziyaret etti.

Aylardır, yazıp çiziyoruz hava yolu ulaşım sorununu.

Bir STK temsilcisi çıkıp doğru dürüst bu sorunu başkente taşıyamadı…

Gaziantep, Şanlıurfa ve Elazığ’ın yerel yönetimi, şehirdeki STK temsilcileriyle bir araya gelip uçak seferlerinin düşmesini önlemeyi başarmıştı.

Nerede biz de o girişim.

Bir basın açıklamasıyla iş çözülecek diye aylardır, yıllardır uçak seferleri artacak diye umutla bekliyoruz.

Şimdi de Diyarbakır Ticaret Borsası ile Ticaret Sanayi Odası’nın açıklamasının gölgesine sığındık…

UMUDUMUZ KOMŞU…
Hafta içinde Diyarbakır Ticaret Borsası ve Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Anadolu Jet’in, komşuda günde uçak sefer sayısını 5’ten 3’e düşürünce harekete geçtiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundular…

Bakın, Diyarbakır’daki iki Oda’nın ortak açıklamasının özeti:

“Cumhurbaşkanımıza çağrımızdır. THY Genel Müdürlüğü tarafından uçuş emniyeti ve yolcu güvenliğinin temini amacıyla THY filosunda bulunan 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçağın 13 Mart 2019 tarihi itibarıyla ikinci bir emre kadar uçuşlarının durdurulduğunu açıklamıştı. Bu kararın alınmasının ardından gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı uçak seferlerinde kısıtlamaya gidilmiş, birçok ilin günlük sefer sayıları düşürülmüştü. Ancak iç hatlarda uçuşların yeniden planlanırken orantısız bir düzenlemeyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerin sefer sayıları diğer Anadolu illerine göre çok daha fazla düşürülmüştür. Tarafımızca yapılan araştırmalarda şu sonuçlara rastlanılmıştır. Birçok ilde THY ve Anadolu jet uçuşlarında yüzde 10-30 arasında kısıtlama yapılırken bölgede bu oran yüzde 50-60 civarında kısıtlanmıştır. Birçok ilimizden Ankara’ya her gün yapılan uçak seferleri haftada birkaç güne düşürülmüştür. 400,00 TL'nin altında uçak bileti temin etmek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Cumhurbaşkanlığınızın talimatlarıyla yapılan modern havalimanlarındaki CIP salonları ve içindeki donanımlar hizmete açılmadıkları için çürümeye başlamışlardır. Birçok ilimizde bir hafta önceden uçak bileti bulmak imkansız hale gelmiş, bölgedeki illere karayolu ile gidilerek en yakın havalimanından seyahat edilmeye çalışılmaktadır. Batı illerinde vefat eden yakınlarımızın cenazeleri cenaze yakınları tarafından uçak bileti bulunamadığı için birkaç gün bekletilerek defin edilebilmektedir. Uçak ile gerçekleşen yurtiçi turistik ziyaretler durma noktasına gelmiştir. THY Genel Müdüründen bu konuyla ilgili randevu taleplerimiz maalesef karşılık bulmamıştır.”

“BÖLGEDE UÇAK SEFER SAYISI AZALIYOR”
Bölgede hava yolculuğunun ciddi bir sorun olduğu ve hızla çözüm getirilmesi gerektiğini belirten komşudaki İki Oda’nın tespitlerine katılmamak elde mi. Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası ile Ticaret Borsa’nın bu çağrısına kulak verilmeli. Komşudaki iki Oda Başkanı, Türk Hava Yolları’nın bölgede sefer sayısının artırılmasının gerektiğini altını çizerek açıklıyor:

“Bütün resmi ve bilimsel veriler göstermektedir ki, bölgemiz kalkınmışlık anlamında diğer bölgelere göre oldukça geri seviyededir. Buna rağmen bölgemiz iş insanları olarak, ulusal ve bölgesel kalkınmamızı daha ileri seviyelere taşıma azmimizi hiçbir zaman kaybetmedik. Bölgemizin tarihi ve kültürel zenginliği turizm sektörü lehine işletmek, ülkemiz ve bölgemiz ekonomik kalkınmasına katkı sunma çabalarımız devam etmektedir. Gerek bölgede sağlanan huzur ve güven ortamı, gerekse de kurumsal çabalarımızın sonucunda turizm sektörüne çok önemli gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. TÜİK verilerinden de anlaşılacağı üzere geçmiş yıllara göre bölge illerini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında iki kat artış sağlanmıştır. Bu artışın önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir ivme kazanarak devam etmesi beklenirken THY Genel Müdürlüğü’nün bölge illerine sefer sayılarını düşürmesini kabul edilemez bir uygulama olarak görmekteyiz. Mevcut uçuş programlarının yeniden gözden geçirilerek, bölge illerinin uçak seferlerinde artışın sağlanmasının ülkemiz ve bölgemiz kalkınması için elzemdir.”

Kısacası; kulağımız Diyarbakır’da. Komşuda sefer sayısı artarsa, Batman Hava Limanı’nda bir hareketlilik olur.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali kaya 2020-01-22 16:18:56

Arif abe batman da turizm nasıl batman na gelecek uçak yok bu iş ankara da adam lazım hane miletvekili niye ses yok onda