Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunu Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde ziyaret etti. Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A Uydusu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Uraloğlu, uydunun 2024 yılının mart ayında fırlatılmak üzere anlaşmalı şirket olan Space-X’e teslim edileceğini ve haziran ayında da fırlatılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

“Ülkemizi dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen 11 ülke arasına taşıyacak”
Bakan Uraloğlu yaptığı konuşmada, Türkiye’nin TÜRKSAT 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüvenini ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ile taçlandırdıklarını belirterek, “Ülkemizi dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen ilk 11 arasına taşıyacak olan TÜRKSAT 6A haberleşme uydumuz tamamlandığında, 42 doğu boylamında hizmet verecektir. 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, yer merkezli bir yörüngede yer alacaktır. 7,5 kW güce sahip olacak yerli ve milli haberleşme uydumuz, 20 aktarıcıya sahip olacaktır” bilgilerini aktardı.
Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunun Ku bantta hizmet vereceğini de ifade ederek, daha önceki TÜRKSAT uyduları ile kapsanmayan Güneydoğu Asya gibi yeni coğrafyalara hizmet sunacağı bilgisini de paylaştı. (İHA)

Editör: Yunus Yasak