Atlantik Orkinosunu Koruma Komisyonu, mavi sularda Orkinos avcılığı yapan ülkelere kota koyan uluslararası bir kuruluş. Üye ülkeler, ICCAT tarafından belirlenen av kotası dışına çıkamıyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Orkinos avcılığında ICCAT'ın Türkiye için belirlediği yüzde 3.15'lik kotanın Akdeniz ülkeleri arasında çok az bir pay olduğunu ifade etti. Türkyılmaz, Türkiye için belirlenen yüzde 3.15'lik kotanın yapılan müzakereler ve diplomasi neticesinde yüzde 6.5'in üzerine çıkarıldığını söyledi.
Türkiye'nin kotasının artması için komisyonda önemli çabalar sarf edildiğini anlatan Türkyılmaz, komisyonda yaşanan müzakerelerin ders kitaplarına örnek olabilecek nitelikte olduğunu kaydetti.
Kota miktarının yüzde 3.15'ten yüzde 6.5'in üzerine çıkarılması için verilen mücadelenin ardından Türkiye'nin kendi kotasını ilan ettiğine dikkati çeken Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Türkyılmaz, “Bir ülkenin baş delegesiyle müzakere ederken dedik ki ‘Efendim Türkiye'nin hak ettiği kota miktarı bu kadar değil. Bölgemizdeki Türkiye'nin itibarı açısından kabul edilebilir bir durum değil. Bir de balıkçı ülkesiyiz biz. Neye göre bunları yapıyorsunuz” ifadesini kullandı.
Müzakerelerde Avrupalı delegelerinin kendisine ‘Türkiye'nin talep ettiği kota miktarı sınırları değiştirmek gibi bir olay' denildiğini aktaran Türkyılmaz, “Altı dolu olan çalışmalar sonrasında kendi kotamızı ilan ettik. Dedik ki ‘Hayır biz avlayacağız ve avlamaya başladık' Sonrasında müzakereleri biraz daha olgunlaştırdık ve şu anda yüzde 6.5'in üzerinde bir kota alma hakkına sahip olduk” diye konuştu.

Kaynak: İHA