TMK’nin, Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) iş birliğinde yürüttüğü sertifika programları kapsamında düzenlenen Ideathon’da öğrenciler, projeleriyle BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan ‘Eşitsizliklerin Azaltılması’ için ter döktü.

Limak Vakfı tarafından kadınların mühendislik alanında eşit koşullarda yer almasını sağlamak ve nitelikli kadın istihdamının artırılması amacıyla yürütülen Global Engineer Girls Türkiye (Türkiye’nin Mühendis Kızları) projesinde eğitim alan geleceğin mühendis adayları, sürdürülebilir bir dünya için bir araya geldi. Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) iş birliğinde devam eden Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) sertifika programlarından yararlanan öğrencilerin kazanımlarını somutlaştırmak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ideathon’da hedef, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan ‘Eşitsizliklerin Azaltılması’ oldu.

Eğitimler fikre dönüştü
Global Engineer Girls Türkiye’nin (Türkiye’nin Mühendis Kızları) sertifika programları kapsamında Teknolojide Kadın Derneği iş birliği ile verilen "Dönüştürücü Teknolojilerde Liderlik ve İnovasyon Eğitimi" sertifika programından faydalanan katılımcılar; AR-GE, inovasyon, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, analitik ve üretici düşünme gibi farklı alanlarda eğitim aldı. Düzenlenen Ideathon ile eğitimi pratiğe dökerek, uygulanabilir ve bölgesel sorunlara çözüm üreten proje fikirleri geliştirme fırsatı buldular. Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve üniversitelerinden 101 öğrencinin oluşturduğu 8 çalışma grubu arasından finale kalan 5 takım, projelerini jüriye sundu.

Kaynak: İHA