Halk arasında ‘sanal kalp anjiyografisi’ olarak da bilinen çekim, global ölçekte faaliyet gösteren sağlık teknolojisi şirketi Siemens Healthineers tarafından geliştirilen uzaktan tarama yazılımı ile ön hazırlık süresi dahil, 15 dakikada gerçekleştirildi. Yazılım teknolojisi, kardiyak BT (bilgisayarlı tomografi) dahil olmak üzere tüm BT, MR ve PET-CT çekimlerinin uzaktan yapılmasına olanak sağlıyor. Sistem aynı zamanda çok merkezli sağlık kurumlarındaki radyoloji süreçlerini iyileştirmek adına sağlık profesyonelleri ve hastalar açısından önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Siemens Healthineers’ın geliştirdiği uzaktan tarama yazılımı ile Türkiye’de bir hastaneden başka bir hastanedeki hastanın koroner BT anjiyografisi yapıldı. Radyoloji süreçlerini iyileştirmeye ve tecrübeli teknik ekibe erişimin zor olduğu durumlarda ekiplerarası iş birliğini artırmaya yönelik geliştirilen uzaktan tarama yazılımı ile uzaktan koroner BT anjiyografisi çekimi yapıldı. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen çekim, birbirine yaklaşık 25 km uzaklıktaki iki hastane arasında, ön hazırlığı dahil olmak üzere toplam 15 dakikada başarıyla tamamlandı.

"Uzaktan çekim ihtiyacı pandemiyle birlikte arttı"

Uzaktan tarama yazılımı yardımı ile Türkiye’nin ilk uzaktan koroner BT anjiyografisini deneyimli tekniker ekibi ile birlikte başarı ile gerçekleştirdiklerini belirten Radyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ercan Karaarslan, uzaktan çekimin önemini şu sözlerle ifade etti: "Gerçekleştirdiğimiz uzaktan kardiyak BT anjiyografisini hem sağlık kurumları hem biz profesyoneller hem de hastalar için oldukça büyük bir adım olarak görüyorum. Böyle bir teknolojiye ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu özellikle de Covid-19 döneminde hissetmiştik. Hasta sayısının arttığı ancak sağlık personelimizin vardiya ile çalıştığı ve bir kısmının hastalandığı bir dönemde kalifiye personel devamlılığında zorlanmıştık. Uzaktan çekim sistemin ilk adımlarını da bu dönemde atmaya başladık. Bugün artık koroner BT anjiografisi, tüm vücut MR ve fonksiyonel MR gibi sofistike deneyim gerektiren kritik incelemelerin tamamını uzaktan bağlanarak rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz."

MİYASTENİA GRAVİS, ARTIK RAHAT YÖNETİLEN BİR HASTALIK MİYASTENİA GRAVİS, ARTIK RAHAT YÖNETİLEN BİR HASTALIK

Bu sistemi ülkemizdeki birçok merkeze yayma hedefleri olduğunu da aktaran Sonemel, “Özen gösterilmesi gereken önemli tetkikler, gerekli merkezlerden yönlendirilerek farklı bölgelerde de yapılabilecek. Yakın gelecekte sağlıkta bu tür uzaktan çekimlerin standart bir prosedür haline geleceğine inanıyorum. Sistem, coğrafi sınırları kaldırarak sağlık hizmetlerine erişimi artıracak; teknisyenlerin ve sağlık profesyonellerinin ise tecrübe paylaşımına katkı sağlayacak" dedi. (İHA)