**Genel Müdür Bilgin: “1 Milyar varil yerinde petrol rezerviyle 41 gravite kalitesiyle üretilebilirliği en kolay, en kaliteli Türkiye’nin en büyük petrol rezervine Şehit Aybüke Yalçın rezerviyle Cudi-Gabar bölgesinde ulaşmış olduk. Yapı büyüklüğü ise 36 kilometreyi buluyor” dedi.

GENEL MÜDÜR BATMAN’DAYDI
TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Batman’da TPAO Batman Bölge Müdürlüğü yerleşkesindeki Kristal Park konuk evinin açılışını gerçekleştirerek, son keşiflerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Kristal Park Konuk Evi’nin açılışını Batman Valisi Ekrem Canalp, Batman Garnizon Komutanı İhsan Kaplan, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Ak Parti Batman Milletvekili adayları Ferhat Nasıroğlu, Fırat Tunç, Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir ve bazı kurum müdürleri birlikte gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Vali Ekrem Canalp, Kristal Park’ın yeniden onarımıyla ilgili Genel Müdür Bilgin’e teşekkür etti. Açılış sonrası tesisi gezen Genel Müdür Bilgin, TPAO’nun son keşifleriyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

DOLU, BESİCİLERİ DE VURDU DOLU, BESİCİLERİ DE VURDU

“2600 METREDE PETROLÜ BULDUK”
Şırnak’ın Cudi-Gabar bölgesinde bulunan son keşifle ilgili bilgiler veren Genel Müdür Bilgin: “Cudi-Gabar bölgesinde Şehit Aybüke Yalçın sahasında 2018 yılından beri yürüttüğümüz çalışmalar, havadan yaptığımız gravite manyetik çalışmaları, sahada yaptığımız yüzey jeoloji çalışmaları bizi Şehit Aybüke Yalçın kuyusunu açmaya yöneltti. Mart’ın ortasında sondaja tekrar başladık ve 2600 metre derinliğinde Mardin formasyonunun ilk metrelerinde yaptığımız testlerde petrolü aldık. Arkasında kuyumuzu 150 metre daha derinleştirdik ve petrol kolonunun derinliğini anlamış olduk. Burayı Şehit Esma Çevik sahası ile ilişkilendirdik. 36 Kilometre bir yapı büyüklüğü tespit ettik” dedi.

“1 MİLYAR VARİL YERİNDE PETROL REZERVİ”
Genel Müdür Bilgin, Şırnak’ın Cudi-Gabar bölgesinde bulunan petrolün Türkiye’nin en büyük ve en kaliteli petrol rezervi olduğunu söyledi. Genel Müdür Bilgin şöyle devam etti: “1 Milyar varil yerinde petrol rezerviyle 41 gravite kalitesiyle üretilebilirliği en kolay en kaliteli Türkiye’nin en büyük petrol rezervine Şehit Aybüke Yalçın rezerviyle Cudi-Gabar bölgesinde ulaşmış olduk. Bu çalışma ve gayretler içerisindeki tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Milletimize hayırlı uğurlu olsun. Arama ekibimizin başarıları sayesinde Türkiye’de ham petrol üretimi iki kat artmıştır. 2017’ye göre bu üretim artmıştır. Doğalgaz üretimi ise Sakarya gaz sahası ile beraber 10 kat artırılmıştır. Bütün bu başarılar milletimizin hizmetine sunulmuştur.” (Barış Arslan-Fatma Canpolat)