BÜYÜME ÇAĞI SKOLYOZUNDA İPLİ YÖNTEM BÜYÜME ÇAĞI SKOLYOZUNDA İPLİ YÖNTEM

Multiple skleroz (MS) adıyla bilinen hastalık, toplumlarda genel olarak az bilinen bir beyin ve omirilik hastalığı olarak nitelendiriliyor. Hastalar güçsüzlük, görme kaybı, dengesizlik gibi şikayetler nedeniyle günlük işlerinde zorluklar yaşarken aynı zamanda yorgunluk, unutkanlık, idrara sık gitme ve idrar kaçırma gibi şikayetler de yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.
Samsun'da, Karadeniz Multipl Skleroz Derneği tarafından “9. MS Hastalıkları Kampı” düzenlendi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Karadeniz Multipl Skleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Terzi önderliğinde organize edilen 9. MS Hastalıkları Kampı'na yurt dışından ve Türkiye'nin çeşitli illerinden 100 civarında hasta katıldı.

9. MS Hastalıkları Kampı'na İsviçre'den katılan MS hastası Emrah İnan, “Ben yurt dışında tedavi gören 10 yıllık bir MS hastasıyım. Buraya katılma sebeplerimden bir tanesi aslında diğer MS hastaları ile bir araya gelmekti. Samsun'da ilk defa bulunuyorum ve MS hastalığı kampında çok detaylı ve gerekli bilgilerin paylaşıldığını görüyorum. Birçok etkinlik düzenleniyor ve bunlardan hepimiz faydalanıyoruz. Ben yurt dışında olduğum için bazı farklılıkları da görebiliyorum. Bunları karşılaştırma imkanım olabiliyor. Ülkemizde Murat Hocamızın bu işi çok iyi bir öncülükle gerçekleştirdiğini düşünüyorum. 9. kez düzenleniyor ve bu benim için bir ilk oluyor. Burada arkadaşlarla buluşmak, onlarla fikir alışverişi yapmak, hocalarımızla bir araya gelmek hepimiz için çok değerli ve ben burada olmaktan çok mutluyum. Yurt dışında da MS için bir sürü tedaviler var ama ben Türkiye'de durumların nasıl olduğunu öğrenmek için buradayım. Yoga, pilates gibi şeyler yapıyoruz. Ben bugüne kadar yogaya yakın olmayan birisiyken aslında yapılabilir olduğunu gördüm. Nefer terapileri, yürüme ile alakalı terapiler, bunların hepsini öğrendik. Bunları birebir yakından görebilmek bence çok değerli” diye konuştu. OMTEL Otel'de düzenlenen 9. MS Hastalıkları Kampı 7-10 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. (İHA)