* 3 Yıllık imzalanan toplu iş sözleşmesine göre Petrol-İş Sendikası ile TÜPRAŞ, ilk altı ay için yüzde 40 oranında anlaşma sağlandı. Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal; “Altı ayda oluşacak enflasyon farkı eklendiğinde yıllık ortalama zam yüzde 80 civarında olacak” dedi.

TÜPRAŞ’TA SÖZLEŞME TAMAMLANDI
TÜPRAŞ Batman Rafinerisi’ndeki işçileri de kapsayan 3 yıllık toplu sözleşme imzalandı. Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, 5. toplantıda sözleşmenin imzalandığını söyledi. Bir önceki sözleşmede ciddi sorunlar yaşandığına işaret eden Başkan Kartal; “Yeni sözleşme rehabilitasyon sözleşmesi olarak değerlendirilip sonuçlandırılan bir sözleşmedir. Üç yıl süreyle imzalanan sözleşmeye göre Petrol-İş Sendikası ile TÜPRAŞ ilk altı ay için yüzde 40 zam oranında anlaşma sağladı. İkinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda da TÜFE oranında zam konusunda anlaşma yapıldı” diye konuştu.

“TÜM SOSYAL YARDIMLARDA ARTIŞ OLDU”
Kartal, sözlerini şöyle sürdürdü: “5. Altı ayda TÜFE+yüzde 3 oranında zamda anlaşma sağlandı. Son altı ayda da TÜFE oranında zam yapılacak. Ayrıca birleştirilmiş sosyal yardımlara yüzde 40 oranında zam yapıldı. Bu rakam 850 TL'ye çıktı. Evlenme yardımında yüzde 40 zam gerçekleşti. Yemek yardımında da bu oranda zam yapıldı. Ölüm ve maluliyet tazminatı her yüzde 1 iş gücü kaybı için 210 TL oldu. En az ödeme tutarı ise yüzde 40 artışla bin 400 TL oldu. Altıncı ayda oluşacak enflasyon farkı eklendiğinde yıllık ortalama zam yüzde 80 civarında olacak. Tüm sosyal yardımlarda da artış oldu.” (Haber Merkezi)