*TÜPRAŞ Rafinerilerinde toplam 3 bin 950 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri bu ay içinde başlayacak. Genel Başkan Süleyman Akyüz, yüksek hakemde kaybedilen hakları geri alan iyi bir sözleşme imzalayacaklarını söyledi.

TÜPRAŞ’TA SÖZLEŞME HAZIRLIĞI

TÜPRAŞ İzmit, Aliağa, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinde çalışan 4000 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşlerine bu ay içinde başlanılacak. Rafinerilerde örgütlü olan Petrol-İş Sendikası’nın henüz Bakanlıktan yetkisi gelmediği için görüşmeler başlamadı. Bu ay içinde yetkinin gelip görüşmelerin başlaması bekleniyor. Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, TÜPRAŞ toplu sözleşme görüşmelerinde işçinin Yüksek Hakem’de kaybedilen haklarını geri almak ve iyi bir sözleşme yapmak için kararlı olduklarını belirtti.

“BİREYSEL BİR HESAP OLMAYACAK”

Geçmişteki toplu iş sözleşmesinde Yüksek Hakem Kurulu ile ilgili sıkıntıların olduğunu ifade eden Akyüz, şöyle devam etti; “Her şeyden önce TÜPRAŞ işçisi sahipsiz değildir. Petrol-İş’in göz bebeğidir. TÜPRAŞ işçisi için toplu iş sözleşmesi içinde ne yapılmak gerekiyorsa yapılacaktır. Bireysel bir hesap asla olmayacaktır. Bireysel çıkarlar yüzünden asla işçinin geleceğini ipotek altına alamayız. Bu dönem sözleşmenin nasıl olacağı işçi tarafından da merak ediliyor. İşçi ile verilmesi gereken mücadeleyi vereceğiz.”

“40 YILLIK İDARİ MADDEMİZ TIRPANLANDI”

Bu yıl geçmişten daha iyi bir sözleşme imzalayacaklarını söyleyen Akyüz, “Geçtiğimiz dönem bir maç kaybettik. Yüksek hakem Kurulu Heyet Başkanlığı’na ‘Toplu sözleşmelerde en kötü ihtimalle enflasyonu verirdiniz ama onu bile vermediniz. 40 Yıllık İdari maddemizi tırpanladınız. Hangi hakla yaptınız. Siz hakemsiniz, her iki taraf arasında hakemlik yapıp ülke gerçeği doğrultusunda karar vermeliydiniz’ dedim. Dönüp cevap vermediler. Yeni toplu sözleşme için taşın altına elimizi değil, başımızı koyarız” diye konuştu.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Birbirimizi anlayarak sözleşmeyi yürüteceğiz. Karşılıklı bir birimizi anlamamız gerekiyor. Yaşanan ekonomik krizi hepimiz görüyoruz. Önümüzdeki aylarda enflasyonun ne çıkacağını bilmiyoruz. Müzakerelerde çok ciddi sıkıntılarla karşılaşmamayı umuyoruz. Keşke enflasyon düşük olsa biz de ona göre talep etsek. Kısacası Tüpraş sözleşmesi iyi bir sözleşme olacak. İşçinin geçmişteki yaralarını saran, tekrar güven ortamını oluşturan iyi bir sözleşme olmasını istiyoruz.” (Haber Merkezi)