*Lahana üreticilerinden Osman Topkan, 1 ton ağırlığındaki traktör yüklü lahananın tarlada 1.500 liraya kadar düştüğünü belirterek; “Kilosu çay fiyatından bile daha ucuz olan lahana ve karnabahara alıcı bulamadık. Zararımız bu yıl çok büyük” dedi.

BİR TRAKTÖR LAHANA 2000 TL’NİN ALTINDA
Verimli toprakların bulunduğu Batman’ın Balpınar beldesinde bu yıl 4 bin dekarda yaklaşık 30 bin ton lahana üretildi. Lahana ile karnabahar üretiminin merkezi olan Balpınar’da bu yıl üreticilerin pazar bulmakta sıkıntı çektiğini söyleyen Yeni Mahalle muhtarı ve Çiftçi Osman Topkan; “Tarlama 100 bin TL civarında fide aldım. Mazot, gübre ve işçilik masrafları bir yana, bu yıl büyük zararımız oldu. Bir traktör yüklü lahananın tonunu tarlada bin 500 TL’den satışa çıkarmamıza rağmen alıcı bulamadık. Lahanayı besi hayvanlarına terk ettik. Bu yıl üreticinin büyük zararı oldu” diye konuştu.

ÇAYDAN UCUZ AMA…
Bir bardak çay fiyatının 5 lira olduğunu belirten çiftçi Uğur Aslan ise şunları kaydetti; “Hasat dönemi çoktan bitti, soğuklar aniden bastırdı. Müşteri de bulamayınca tonlarca lahana toplanmadan tarlada çürümeye terk edildi. Hasadını yapmadığımız lahana ve karnabahar şimdi de hayvan yemi olarak kullanılacak. Birçok çiftçi kara kara düşünüyor. Zararımız çok büyük. Bu yıl nereden bakılırsa 20 bin tonun üzerinde lahana çürüdü. Çay fiyatının yarısı bile etmeyen lahanayı bu yıl eken çiftçi ne yapacağını şaşırdı. Beldemizin dört bir yanı tarlada çürüyen lahanalardan geçilmiyor.”  

Editör: MÜZEYYEN ARSLAN