*Tekstil sektörünün sıkıntılı bir süreçten geçtiği dönemde kısa adı TEKSİAD olan Batman Tekstilciler ve Sanayiciler Derneği Başkanı Halil Yaşar, firmaların vasıfsız eleman yetiştireceğini söyledi ve ekledi; “15 Yıl önce beyaz yakalı eleman sayısının yok denecek kadar az olduğu Batman’da şimdi bu sayı 3000’e ulaştı.”

“BEYAZ YAKALI SAYISI ARTIYOR”
Petrolün başkenti Batman, son 15 yılda tekstil sektöründeki 400 firmayla yaklaşık 30 bin kişiye istihdam alanı sağladı. TEKSİAD Batman Başkanı Halil Yaşar, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde tekstilde çalışan işçilerin, sektörün geliştiği Batman’daki firmalarda ‘beyaz yakalı’ statüye kavuştuğunu ifade etti. Tekstilde altyapısı olan işçilerin de makine ustası olarak firmaların birer kalifiyeli elemanı olduğunu söyleyen Yaşar; “Tekstil sektörü istihdamda Batman’ın can simidi oldu” dedi.

“HEDEFİMİZ VASIFLI ELEMAN YETİŞTİRMEK”
TEKSİAD Başkanı Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Batman’da tüm tekstil firmaları bir araya geldi. Önümüzdeki günlerde vasıfsız eleman alıp yetiştireceğiz. Hedefimiz artık tekstil sektörüne yeni eleman kazandırmak. Batman genelinde 400 firmada 30-35 bin arasında istihdam alanı yaratan tekstil sektörünü ayakta tutacak yeni çözüm yollarını da geliştirmek zorundayız. Sektörün sorunlarını masaya yatırıyoruz ve bu sektörün küçülmesi demek işsizliğin arttırması demektir. Bu nedenle tekstil sektörünü Batman’da daha da geliştirmek istiyoruz.” 

Muhabir: CEMAL GÜLER