ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE AÇILIŞ
Batman’ın Kültür mahallesindeki Prof. Dr. Aziz Sancar Ortaokulu’nda Tüpraş tarafından yapılan tasarım-beceri atölyesinin açılışını Vali Ekrem Canalp ve il yöneticileri birlikte yaptı. Açılışa Vali Canalp’ın yani sıra eşi Dr. Ayten Canalp, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral M. Ali Koç, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kaba, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Çankaya, TÜPRAŞ Kurumsal İletişim Müdürü  Çiler Şengelir Teber, öğretmenler, idareciler ve öğrenciler katıldı. İl yöneticileri atölyenin açılış kurdelasını öğrencilerle birlikte yaptı. Prof. Dr. Aziz Sancar Ortaokulu ve TOKİ Dumlupınar Ortaokulu’na kazandırılan tasarım beceri atölyesiyle birlikte Tüpraş, eğitim yuvalarına 11’inci atölyeyi kazandırmış oldu.

“150 TASARIM VE BECERİ ATÖLYESİ
ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNDE OLACAK”
Açılış programında konuşan Vali Ekrem Canalp; “Üç hafta önce 50 tasarım ve beceri atölyesinin açılışını yaptık. Bu yıl yine 50 tasarım ve beceri atölyesini okullarımızda inşa edeceğiz. Bir sonraki yıl, 2026 yılında da yine aynı şekilde 50 tasarım ve beceri atölyesini hizmete sokacağız. Toplamda 150 tasarım ve beceri atölyemiz okullarımızda öğrencilerimizin hizmetinde olacak. Yani sizler için nasıl bir gelecek tasavvur ediyorsak onu inşa ediyoruz. Teknolojiye olan yatırımlarımız, çabamız, gayretimiz, en son yapılmış olan TÜBİTAK bölge finallerinde kendini gösterdi. 8 İl’in içerisinde en fazla birincilik alan, 17 tane birincilikten 7’sini Batman aldı. En fazla ikincilik, üçüncülük alan il yine Batmam oldu. Bu neyi gösteriyor? Biz Batmanımızın evlatları için, Batmanımızdaki öğrencilerimiz için, eğer onlar için kaynak ayırırsak, paramızı onlar için harcarsak, Batman'ın öğrencileri Batman'ı uçuruyorlar, bütün bölgeyi uçuruyorlar” dedi.

“TÜRKİYE BİRİNCİLİKLERİ DE ÇOK UZAK DEĞİL”
Vali Canalp, şöyle devam etti: “Nasıl ki geçen yıl bölge birincisi olduysak, şundan emin olabilirsiniz, biz bu şekildeki, gelecekle ilgili, eğitimle ilgili, altyapıyla ilgili çalışmaları devam ettirdiğimiz zaman, evlatlarımızı teknolojiyle birebir buluşturmaya her okulumuzda devam ettirdiğimiz zaman ve her okulumuzdaki teknoloji sınıflarının ötesinde, herkes koordineli biçimde toplu bir çalışmayı devam ettirdiğimiz müddetçe, ilerleyen süreçte Batman'ın Türkiye birincisi olduğu zamanları da çok uzak olmayacak. Biz 150 tasarım ve beceri atölyesi açıyoruz, yapacağız ama TÜPRAŞ'ın da bu projeye yapmış olduğu katkı bizim açımızdan çok kıymetli ve değerlidir. Çünkü TÜPRAŞ, Batman'da on yıllar boyunca buraya hizmet etmiş, buraya yatırım yapmış bir kuruluştur.” 

Muhabir: RECEP AKIN