*24 Yıl aradan sonra Batman’a gelen eski Devlet Bakanı Hasan Gemici, Batman ve Hasankeyf’i değerlendirdi. Gemici, Batman’ın verimli ovasında çok bloklu yapıların yükselmesine üzüldüğünü söyledi ve ekledi; “Günümüzde toprak çok önemli. Gıda ise dünyanın sorunu. Batman Ovası’nın bu manzarası beni üzdü”

MAĞARA FOTOĞRAFLARI DUYGULANDIRDI
2000 Yılı öncesinde Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Hasan Gemici, 24 yıl aradan sonra Batman’a konuk oldu. Hafta sonu Batman’ın da aralarında bulunduğu bölge gezisine çıkan eski Bakan Gemici’ye eşi Gülsen ve oğlu Kurtuluş Gemici de eşlik etti. 1997’de Hasankeyf’teki Yolgeçen Hanı Mağarası’nda eşiyle birlikte Batman Çağdaş’a poz veren Bakan Gemici ve eşi Gülsen Gemici, 24 yıl öncesinin fotoğraf karelerini görünce eski günlere gitti. Güneykent Mahallesi’nde eski Mobil Petrol Şirketi tesislerini satın alıp Aile Destek Merkezi’ne dönüştüren Gemici, yıllar sonra gördüğü Batman ve Hasankeyf’i de değerlendirdi.

“TARIM ALANLARINA BİNA DİKMİŞİZ”
Turizm yol güzergahındaki Akça-Binatlı yolu çevresinde çok bloklu yapıların oluştuğunu söyleyen Gemici; “Yol güzergahının sağı ve solu çok katlı yapılara dönüşmüş. Verimli toprağa konutların yapılması doğru olmamış çünkü bu topraklar yüz yıllar sonra ancak bu hale gelebiliyor. Tarım çok önemli, gıda ise dünyanın sorunu. Batman Ovası’nın bu manzarası beni üzdü. Hasankeyf’in tarihi dokusu kaybolmuş. Baraj da gerekliydi tabi. Bazı eserler arkeopark alanına taşınmış. Eski yerleşim biriminde gördüğüm bazı eserler, kurtarılamamış. 2000 Yıllar öncesinde konuk olduğum Hasankeyf ile şimdiki Hasankeyf arasında büyük bir değişim var” diye konuştu.

“EN BÜYÜK TOPLUM MERKEZİ BATMAN’DA”
Şimdilerde Güneykent Aile Destek Merkezi’ne dönüştürülen eski 75’nci Yıl Toplum Merkezi’nin yanında özel bir yeri olduğunu hatırlatan Gemici, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bakanlığım döneminde Türkiye’nin en büyük Sosyal Hizmetler Merkezi’ni Batman’a kazandırmıştık. Burada kadınlarımız ve genç kızlarımız başta olmak üzere toplumun birçok kesimi yararlanıyor olması beni mutlu ediyor. On binlerce gencimize meslek sahibi yapan bu Merkezimizin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burayı gördükten sonra gözüm arkada kalmadı. Bizi yıllar öncesine götüren fotoğraflar da Batman gezimizde en büyük sürprizimiz oldu.” (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL