MAHALLEYE HALK EKMEK BÜFESİ
Çay mahalle muhtarı Niyazi Alpe, mahallelerinde ikamet eden vesosyo-ekonomik durumu yetersiz olan yaklaşık 100 vatandaşın, her gün 3 ayrı mahallede bulunan Belediye Halk Ekmek Büfelerine gittiğini, kadın, engelli ve yaşlıların bu konuda oldukça şikayetçi olduklarını söyledi. Mahalle sakini ve mahalle muhtarının talebine kayıtsız kalmayan Batman Belediyesi, Çay Mahalle muhtarlığı karşısına Belediye Halk Ekmek Büfesi yerleştirdi. Bu sayede kadın, çocuk, engelli ve yaşlı vatandaşlar evlerinden yüzlerce metre uzaklıkta bulunan Yeşiltepe, 19 Mayıs ve Beşevler mahallelerine gitmeyecekler.

PARK İSTEĞİ DE YERİNE GETİRİLDİ
‘Mahalle Buluşmaları’ kapsamında Çay Mahallesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, mahalle sakinlerinin ‘Park İstiyoruz’ talebi de gerçekleşti. Vali Ekrem Canalp’in talimatı üzerine harekete geçen Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Çay Mahallesi İpekyolu Caddesi 2011. Sokak kesişimindeki Batman Gençlik Merkezi yanındaki arazide park yapım çalışmasına başladı. Kısa süre içerisinde tamamlanan ve 2 bin 105 metrekare alan üzerinde yapılan parkta çocuk oyun grupları, yürüyüş parkuru, aydınlatma direkleri, kamelya ve oturma bankları yer alıyor.

MAHALLE SINIRI SORUNLARI ÇÖZÜLDÜ
Toplantıda sakinlerin aktardığı sorunlardan biri de ‘mahalle sınırı’ ile ilgili yaşanan sorunlardı. 1371 sokakta yapılan numarataj çalışmalarında sokak Beşevler mahallesine kaymıştı. İki mahalle arasındaki sınır Belediye Meclis Kararı ile güncellenerek 1371 Sokak tekrar Çay mahallesine bağlandı.  Öte yandan mahalle sakinlerinin öneri ve isteklerinden biri olan muhtarlık evi projesi de hızla hayata geçirildi. Mahalle sakinlerinin isteği doğrultusunda muhtarlık için yeni bir yer tahsis edildi. Yapılan yeni muhtarlık evi, mahalle sakinlerinin taleplerine hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verecek. 

Editör: RECEP AKIN