Sık yeme isteğinin altında birçok farklı neden yatabileceğini belirten Uzm. Diyetisyen Eda Mancoğlu; bu isteğin çevresel faktörler ve alışkanlıklar gibi psikolojik temelli, ya da kronik hastalıklardan kaynaklı olabileceğini dile getirdi. Kişilerin ana öğünlerinde ihtiyaç duydukları kaloriyi almamalarının öğün sonrasında kısa sürede acıkmalara neden olabileceğini belirten Uzm. Diyetisyen Eda Mancoğlu, “Bizim için önemli olan doğru soruyu sormaktır. ‘Şuan gerçekten aç mıyım ya da stresten kaynaklı mı yemek istiyorum? Alışkanlıklarım mı beni buna itiyor veya kronik rahatsızlıklarım var da uygun bir beslenme stili uygulamadığım için mi sık sık acıkıyorum’ noktalarını bilmemiz gerekiyor” açıklaması yaptı.
Özellikle ara öğünlerde tüketilenlere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Uzm. Diyetisyen Mancoğlu, “Galeta veya meyve gibi karbonhidrat yoğunluklu besleniyorsak yanında mutlaka yoğurt, ayran gibi bir protein kaynağı bulundurun. Bu sayede daha uzun süre tokluk hissi sağlayabilirsiniz” dedi.
“Tiroit mekanizmasındaki bozukluklar sık acıkmaya sebep olabilir”
Kronik rahatsızlıklardan bahseden Uzm. Diyetisyen Mancoğlu, “Trigliserid seviyesinin fazla olması, buna bağlı vücuttaki ‘leptin’ dediğimiz tokluk hissini veren hormon direncinin oluşması, kan şekeri metabolizmasındaki bozukluklar (örn: Hipoglisemi), tiroit mekanizmasındaki bozukluklar (örn: Hipertiroidizm) sık acıkmaya sebep olabilir. Yine çoğu kişide görülen uyku bozuklukları da hormonal dengenin bozulmasına ve açlık hissine yol açabilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA