Sporun, sağlık üzerinde çok önemli etkileri vardır ve kalp sağlığını destekler. Ancak, bir anda yoğun bir spor programına başlamak bazı riskleri beraberinde getirebilir. Özellikle kalbi etkileyen faktörler konusunda uyarılarda bulunan Erdem Çakmak Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Arpacık, spor yapmaya başlamadan öncesi ve sonrasında dikkat edilecek 5 uyarı verdi.
Son zamanlarda birçok bireyin sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmak için spor yapmaya başladığı dile getiren Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Arpacık, yeni başlayanların dikkat etmeleri gereken önemli noktalar hakkında şu 5 uyarıda bulundu:
Sağlık kontrolü yaptırın: Spora başlamadan önce bir sağlık kontrolü yaptırmak, mevcut sağlık durumunuzu değerlendirmenin önemli bir adımıdır. Bu, potansiyel riskleri ortaya çıkarabilir ve spor programınızı daha güvenli hale getirebilir. Bu kontrolün içinde rutin kan tahlilleriniz ve kardiyoloji muayeneniz yer almalıdır. Bu sadece erişkinler için geçerli değildir, çocukların da spor öncesi özellikle basketbol ya da futbol gibi ciddi kardiyak aktivite içeren sporlarından önce çocuk doktoru ve çocuk kardiyoloğu tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Kaynak: İHA