*Su kuyu robotu geliştiren sondaj ustası Ender Demir, taleplere yetişemiyor. Ender, Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftçilerin imdadına yetişiyor.

KUYU ROBOTU GELİŞTİRDİ
Batman’ın Balpınar beldesinin Seyrantepe Mahallesi’nde oturan Ender Demir, tıkanan su kuyuları için robot geliştirdi. Ender, Türkiye’nin dört bir yanından gelen taleplere yetişemez oldu. 44 Yaşındaki Ender Demir, tarım alanlarındaki su kuyularında oluşan tıkanma ve arızalanmalara karşı geliştirdiği kameralı robotla çiftçilerin imdadına yetişti. Kendi imkanlarıyla robot geliştirdiğini belirten ortaokul mezunu 44 yaşındaki Demir; “Görüntülü kuyu dibi robot sayesinde yaz döneminde çiftçinin adeta can simidi haline geldim” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HER TARAFINA GİDİYORUZ”
Ender Demir, şöyle devam etti; “Hasat mevsimi öncesinde tarım alanlarındaki kuyularda sıkışan dalgıç ve pompaları kurtarmak için geliştirdiğim robot büyük ilgi gördü. Bu robot zamanında çiftçinin imdadına yetişiyor ve ürününü kurtarmasına da olanak sağlıyor. Çin’deki robotlardan esinlenerek 500 metreyi gören Kamera sistemli robot yaptım. Kuyunun derinliğine göre fiyat veriyoruz. Fiyatlarımız ise 10 bin ile 100 bin TL arasında. Bölgemizin yanı sıra Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinde tarım alanlarındaki su kuyularına müdahale ediyoruz.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL