SIRA DIŞI BİR DERNEK

Yaklaşık 2 yıl önce kurulan Batman Recebanlılar Derneği, aşiret mensuplarının yerleşik olduğu 10 köyde oturanların sorunlarının ‘çözüm kapısı’ oldu. 2 Yıllık süreçte aile arasında yılların biriken sorunlarını çözdüklerini söyleyen Dernek Başkanı Fikret Sevim, “Aşiretimizin 28 gönüllüyle birlikte bugünlere getirdiğimiz Derneğimiz şehrimizin genel sorunlarının çözümü için de üzerine düşeni yaptığı gibi büyük aile arasındaki diyalogu da arttırmaya çalıştı. Bugüne kadar aile içi sorunlarına el attık ve bu konuda da ciddi mesafe aldığımıza inanıyoruz” diye konuştu.

“GENEL SORUNLARA DUYARLIYIZ”

Dernek Başkanı Sevim, şöyle devam etti; “Batman’ın çekirdeği olan Recebanlıların olduğu köylerde ne sorun varsa, çözmeye çalıştık. Bir yerde aileler arasında arabuluculuk görevi üstleniyoruz. Hepimiz akrabayız ve çok yakın derecedeki aşiret mensuplarımızın sorunlarını çözmek de öncellikli görevlerimizden biri. Hem örfü hem de hukuki yönden avukat üyelerimizden aldığımız destekle bize ulaşan sorunları bir bir çözüyoruz. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında da bir dizi projeyi de hayata geçirdik.”

“BATMAN’IN YERLİSİ OLAN AİLEYİZ”

Batman’ın yerlisi olan ailelerin başında Recebanlıların geldiğini söyleyen Sevim, “Derneğimize ulaşan ve çözüm bekleyen bazı sorunları ilgili mercilere iletiyoruz. Batman’ın yerlisi olan büyük ailemizin adının Karayolları kavşağı ile bulvarına verilmesinde emeği olan Vali sayın Ekrem Canalp’a teşekkür ediyoruz. Petrol şehrinin yerlisi olan ailemizin, memleketimizin de söz sahibi olmasını istiyoruz. Bu da en doğal hakkımız. Hedefimiz, tüm aile bireylerini bir araya getirmek” dedi.

“BATMAN LOBİSİ OLUŞMALI”

Batman lobisinin olmamasının şehir için büyük bir eksilik olduğunun da altını çizen Dernek Başkanı Fikret Sevim, sözlerini şöyle tamamladı; “Batman’daki tüm STK’lardan ricamız, başkentte artık bir lobi oluşturmak için birlikte hareket etmenin zamanı geldi. Ankara’da kurulacak ‘Batman’ lobisine de öncülük etmeye hazırız. Yakın bir sürede de Ankara’da derneğimize ait bir misafirhane açmayı planlıyoruz. Başkentte herkesin bir otel ya da misafirhanede kalma imkanı yok. Her üyemiz, bu derneğin bir başkanıdır. ‘Batmanlılık bilinci’ taşıyan herkese kapımız açıktır.” 

Muhabir: RECEP AKIN