Psikojen Akademi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucu ortağı Psikolog ve Psikoterapist Sümeyye Bilici, sınav kaygısı döneminde aile tutumunun nasıl olması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

Sınav döneminde öğrencilerin kaygısına dikkat çeken Bilici, ''Sınav kaygısı, öğrencilerin akademik başarılarını olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Öğrenciler sınav öncesinde, sırasında veya sonrasında yaşadıkları yoğun stres ve endişe durumunu tolere etmekte problem yaşarlar. Bu durum normalde yapabildikleri soruları sınavda olması dolayısıyla yapamamalarına sebep olur. Sonuç olarak ortaya çıkan kaygı, öğrencilerin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak kendi kendini sabote etmesine sebep olur. Bu süreçte, kaygılarını yönetmekte zorlanan öğrencilerin en büyük destekçisi şüphesiz ebeveynleridir'' dedi.

''Sınav döneminde anlayışlı olmak ve sabırlı davranmak çok önemlidir''
Sınav kaygısını yönetebilmek adına sınav döneminde ailelerin yapması gerekenlerini açıklayan Bilici, ''Öncelikle çocuğunuzun duygularını paylaşmasına izin verin ve onları yargılamadan dinleyin. Çocuk ancak karşısında onu dinleyen bir ebeveyn varsa duygusuyla yüzleşebilir. Ayrıca bu dönemde anlayışlı olmak ve sabırlı davranmak çok önemlidir. Bununla birlikte aileler, çocuklarına kaygının normal olduğunu ancak bunu yönetmenin yine onların elinde olduğunu öğretmelilerdir'' şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA