*Bu yıl hububattan sonra bereketin yaşandığı mısır ürününün fiyatından memnun olmayan çiftçi, şimdi de Toprak Mahsülleri Ofisi’nin alımlara başladığı açık yığın alanlardaki silobaglara yöneldi.

400 BİN TON BUĞDAY ALIMI YAPMIŞTI
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), son yıllarda hububatta Batman’da en yüksek alımı gerçekleştirerek 400 bin ton buğday ve arpa almıştı. Geçen ay hububat alımını sonlandıran TMO, şimdi de mısır alımlarına başladığı Kösetarla köyü yakınındaki Silobaglara ürününü getiren üreticiye, kolaylık sağlıyor. Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Batman Ovası’nda bu yıl hububatta yüksek bir rekolte gerçekleştiğini belirterek : “TMO Batman’da 400 bin ton üzerinde buğday ve arpa alımı gerçekleştirmişti. Batman ovasında bereketli bir sezon geçirdik. Hububattaki yüksek rekolte şimdi de mısırda da yaşanıyor” dedi.

“ÇİFTÇİNİN TÜM ÜRÜNÜ ALINACAK”
Batman Ovası’nda mısır alımının devam ettiğini de ifade eden Başkan Aydiş, şöyle konuştu; “TMO’nun depolarına, lisanslı depolara ve depoların yetmediği yerlerde de açık yığın sahaları oluşturuldu. Hafta içinde mısır alımına başlayan TMO, silobaga aldığı ürünün bedelini 30 gün içerisinde vadesi gelen üreticilere ödeyecek. Mısır ürününün depolamasında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı Mısır üreticinin elindeki tüm ürünü alınacaktır. Mısır üreticileri rahat olsun. Herkesin ürünü alınacak.” (RECEP AKIN)