Yazar, Sanat Terapisti Mehmet Çağan’ın terapistler ve duygu dünyasında kendini bulmak isteyen bireyler için şiirlerle terapiyi hedeflediği “Şiir terapisi” albüm çalışması tamamlandı. Deney aşaması da gerçekleştirilen çalışmayla sanatın duygu ve düşünceleri çok fazla etkilediği bilimsel olarak kanıtlanırken, şiirlerle travma tespitinin de yapılabileceği ortaya kondu.

Bilimle sanatın buluştuğu noktalardan biri olan sanat terapi serisinin ilk etabı olan şiir terapisi için hazırlanan “Farkında Mısın?” adlı şiir albümü dijital platformlarda dinleyicileriyle buluştu. Sanatın “anı belleğini” çalıştırmasına yönelik Yazar, Sanat Terapisti Mehmet Çağan tarafından hazırlanan eserleri; Sungun Babacan, Gülen Karaman, Uğur Taşdemir, Rıza Karaağaçlı, Arda Aydın, Ahmet Saraçoğlu, Eser Eyüboğlu, Bedia Öztep, Murat Atıl, Seyfi Dinç ve Tarkan Koç gibi usta dublaj sanatçıları seslendirdi. Usta isimlerin nefesinde hayat bulan Çağan’ın şiirleri özel olarak hazırlanan müzikler, alttan akan frekanslar ve sesler ile sinema boyutuna getirildi.

Duygu belleği aracılığıyla kişinin geçmişteki travmalarına da dokunan şiirlerle “Fark et, kabul et, harekete geç ve yönet” mottosuyla bireyin “terapiyi” daha kolay kabullenmesi sağlanıyor. Bu çerçevede bir grup üzerinde yapılan deneylerle de sanatın insan ruhundaki onarıcılığı bilimsel olarak kanıtlandı. Sanatın duygu ve düşüncelerde çok fazla etkili olduğunun tespit edildiği çalışmalar uluslararası hakem heyetli dergide de yayınlandı.

Şiirin insan duygu ve düşüncelerindeki etkisi ölçüldü

Çalışmanın bilimsel ayağında yer alan Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Kahraman Güler, sanatın bilimle olan buluşmasını şu ifadelerle anlattı:

Disleksi hastası çocukların açtığı sergi büyük beğeni topladı Disleksi hastası çocukların açtığı sergi büyük beğeni topladı

“Sembol ve kelimelerin insanın ruhsal deneyimlerini çokça yansıttığını söylemek mümkün. Şiirin bir insanın aşk ve duygu hayatı veya insan ilişkilerinde ne kadar çok önemli olduğunu biliyoruz. Sanatsız bir toplum, bir birey var olamaz. Şiir küçük kelimelerle cümleler oluşturma ve büyük ruhsal deneyimleri o küçük kelimeleri bir araya getirmektir. Oluşturulan albümde de güzel melodiler ve kelimelerle şiirler hazırlandı. Biz de bu çalışmanın bilimsel ayağında yer aldık. Bilimsellikten kopmadan bir grup insanla ön test, son test çalışmaları yaparak, şiirin etkisini ölçümledik.”

Şiirleri Yazar Sanat terapisti Mehmet Çağan oluşturdu

Terapi hedefiyle şiirleri oluşturduklarını belirten Yazar ve Sanat Terapisti Mehmet Çağan, “20 yılık sanat deneyimim ve 10 yıllık bilim çalışmaları sayesinde terapi hedefli şiirler oluşturuldu. Çağan bu şiirleri terapistler ve kendi duygu dünyasında kendisini bulmak isteyen bireyler için yazdı. İnsanları önemsiyoruz. Çünkü her insanın terapi alacak maddi gücü olmayabilir. Bir yandan da kendisine uygun terapist de bulamayabilir. Bu albüm bu kişilerin yol arkadaşı olacak” diye konuştu.

Şiirleri usta isimler seslendirdi

“Türkçeyi iyi kullanmak, müzik ve sesleri mükemmele yakın yaptığınızda şuuraltının kabullenmesi kolaylaşır” diyen Çağan, “Ayrıntıyı önemsemek, terapiyi önemsemektir. Bu nedenle de dublaj sanatçılarıyla çalıştık. Hep beraber gönülden bu yola girdik. Sungun Babacan, Gülen Karaman, Uğur Taşdemir, Rıza Karaağaçlı, Arda Aydın, Ahmet Saraçoğlu, Eser Eyüboğlu, Bedia Öztep, Tarkan Koç, Murat Atıl, Seyfi Dinç gibi Türkiye’nin önemli dublaj sanatçılarıyla çalıştık. Dublaj sanatçıları şiiri sinema boyutuna getirdi. Şiir tiyatrosu, şiir sineması oldu. Serkan Sönmezocak’ın da dokunuşuyla sanatın onarıcılığını çok net gördük” şeklinde konuştu. (İHA)