“ARABA ALMAK ZORLAŞTI”

Türkiye’nin bir çok İl’inde olduğu gibi Batman’da da otomobil bayilerinde sıfır araç bulmak imkansız. Sıfır araç bulamayan vatandaşlar, soluğu ikinci el araçların satıldığı oto galericiler sitesinde alıyor. Bayiler Mart’tan önce otomobilin gelmeyeceğini belirtirken, sıfır araç bulamayanlar ise gittikleri galericiler sitesinde sıfır fiyatındaki ikinci el otomobilleri görünce şaşıyor.

İKİNCİ ELDE FİYATLAR ARTIŞTA

İkinci el otomobil piyasasındaki fiyat artışı devam ediyor. Yaklaşık bir aydır yaşanan artış, yüzde 35’leri geçti. Oto galerici esnafı, talebin arttığını fakat ikinci el araç tedariki yapamadıklarını söyledi. Piyasada araç tedariki probleminin yaşandığını belirten esnaflar, piyasanın kilitlenmiş durumda olduğuna dikkat çekti. Bazı esnaflar, şunları kaydettiler; “İkinci el araçlarda fiyat yükselişi gün geçtikçe devam ediyor. Araba almak çok zorlaştı. Bununla beraber talep de devam ediyor.”

ASKON’DAN KAN BAĞIŞI ASKON’DAN KAN BAĞIŞI

“PİYASA KİLİTLENDİ”

Yılbaşından önce başlayan fiyat artışının bu zamana kadar yüzde 35’i geçtiğini aktaran bazı esnaflar, “Bizlerde de öngörü kalmadı. Bu araç bu para etmez diyoruz ama araç satılıyor ya da biz o fiyata alınmaz denilen aracı alıyoruz. Alıyoruz satıyoruz, ne yapıyoruz bilmiyoruz. Piyasa kilitlenmiş bir durumda. Matrah düzenlemesiyle birlikte fiyatların düşeceği düşünüldü fakat sıfır araç olmadığı için bu ikinci ele olumsuz dönüş sağladı. Bu da araç fiyatlarının yükselmesine neden oldu” diye konuştular. (Yunus Yasak)