ZİLAN TÜRBESİNE AKIN
Şeyh Halid’i Anma ve Aş Dökme etkinliği, bu yıl da Türkiye’nin birçok İl’den binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Beşiri ilçesinin Örmegöze (Kanireval) köyünde 1954’te hayatını kaybeden Şeyh Halit Bağdu’yu anmak için ‘Aş dökme’ etkinliği düzenlendi. Cumartesi ve Pazar günü süren ‘Aş ve Anma etkinliğine’ Türkiye’nin birçok ilinin yanı sıra Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda'dan ziyaretçi geldi. Farklı illerdeki İlahi grupları defle, şeyh Süleyman Bağdu’yu karşıladı.

YURTDIŞINDAN ZİYARETÇİ AKINI
Beşiri ilçesi Örmegöze (Kanireval) köyünde Şeyh Selman Bağdu, on binlerce kişiye ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Bağdu, “Allah'a şükürler olsun, her sene de katılım oranımız artıyor. Atalarımızın bize miras bıraktığı bu aş dökme ve anma etkinliğini biz sadece Türkiye değil bütün dünyaya barış, huzur ve sağlık gelsin diye bu temennilerde bulunuyoruz. Hele özellikle biliyorsunuz yakın tarihlerde coğrafyamız çok acılar çekti, Allah bir daha o acıları yaşatmasın. Buradaki sevgi, muhabbet ve kardeşlik tohumunun dünyanın dört bir yanına dağılması temennisinde bulunuyoruz” dedi.

BATMANLILARA TEŞEKKÜR ETTİ
Şeyh Selman Bağdu, şöyle devam etti: “Türkiye’nin yanı sıra Belçika’dan, İngiltere’den, Fransa, Hollanda ve Almanya’dan misafirlerimiz geldiler. Bir sene gelmeyen kardeşlerimizin buraya duymuş olduğu hasret ve özlemi dile getiren bir ilahî yarışmamız oldu. Tabii yarışmanın adı sembolik olarak var. İlahî yarışmamızın ardından mevlidimiz okundu. Yer soframızın ardından sonra misafirlerimizi sağ-salim yolcu ettik. Allah, Batman halkından razı olsun. Batmanlı olarak bu etkinliğimize çok sahip çıkıyorlar. Herkese çok teşekkür ediyorum.”

“HER RENKTEN İNSANLAR GELİYOR”
Bu yıl ki etkinlikte 5000’den fazla çadır kurulduğunu ifade eden Şeyh Bağdu; “Bu güzel manzara için  tek kelimeyle sevgi diyorum; bu ancak sevgiyle olur, bu güzellikle olur, bu hoşgörüyle olur. Yani insanları uzak bir coğrafyadan buraya getiren, maneviyatları ve inançlarıdır.  Biz de bu inançlarını en güzel şekilde yapmaları, ibadetlerini en güzel şekilde yapıp gitmeleri için onlara hizmette bulunuyoruz. Dünyanın her tarafından her renkten insanlar buraya geliyor; hatta gayr-ı müslimler de geliyor” diye konuştu.

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL