Pazar gecesi Batman’ın 20 mahallesinde etkili olan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği sel izleri, felaketin boyutlarını da gözler önüne serdi. Yer yer 1.60-1.80 metre yüksekliği bulan sel suları yüzlerce evde tahribata neden oldu.

Korkunç gecede zihinsel engelli oğlunu kurtarmak için evin duvarını kırdığını belirten baba Mehmet Siraç Şimşek: “Selin vurduğu ilk evlerden biri bizimdi. O sırada oğlum tek başına evdeydi, ne yaptıysam kapıyı açamadım. Duvarı kırdım, şükür ki zihinsel engelli oğlum o sırada bakkala gitmişti” dedi.

SU SEVİYESİ 1.60-1.80’E KADAR ÇIKMIŞ
19 Kasım Pazar gecesi Batman’da felakete neden olan yağışta Güner ailesinden 4 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev de sel suları altında kalmıştı. Batman Valiliği koordinesinde ise su ve çamur baskını olan evlerin temizlenmesi için çalışma başlatıldı. Korkunç geceden kalan manzara ise tahribatın boyutunu gözler önüne serdi. Yıkımın yoğun yaşandığı mahalle ise Seyitler oldu. 3062, 3082, 6072 ve mahalledeki onlarca sokak su ve tonlarca çamurla doldu. Yağmur sularının vurduğu ilk sokak ve caddelerde suların yüksekliği yer yer 1.60 ve 1.80 metreye kadar çıktı. Felaketin boyutu sular çekilince ortaya çıktı.

“OĞLUMU KURTARMAK
İÇİN DUVARI KIRDIM”
Pazar gecesi gece 23.00 sıralarında dereden taşan suların evlerine vurduğunu belirten Mehmet Siraç Şimşek, o sırada zihinsel engelli oğlunun yalnız evde olduğunu söyledi. Suların bir anda evi kapladığını belirten Şimşek: “Sel anında köydeydim, oğluma ulaşamıyordum. Mahalleye gelene kadar evin dışını ve içini sular kaplamıştı. Ne yaptıysam kapıyı açamadım. Çareyi duvarı kırmakta buldum. İçeri girdiğimde oğlumu bulamadım. Daha da korktum, sonra bana telefondan ulaştı. Sel’den 15-20 dakika önce bakkala gitmişti. O sırada evde olsaydı belki de şimdi hayatta değildi. Ne kadar şükretsek az” dedi.

EVLER ÇAMUR DERYASI
Seyitler mahallesi 3060 sokaktaki Akarsu ailesi ise felakette şans eseri can kaybı yaşamayan ailelerden. 5 Çocuk babası Eyüp Akarsu, sel sırasında eşini ve çocuklarını güçlükle kurtardığını belirterek: “Her şey bir anda oldu. Ailemi kurtarmak için tek başıma mücadele verdim. Çok şükür hayatta kaldık ama evimizde hiçbir şey kalmadı. Her yeri su ve çamur kapladı” dedi. Anne Suzan Akarsu ise kullanılamaz haldeki evin önüne çocuklarıyla birlikte gelerek, korkunç gecede yaşadıklarını unutamadıklarına dikkat çekti.

4 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ EV
Seyitler mahallesinde Güner ailesinden babaanne ve üç torununun hayatını kaybettiği evde ise sel’in izleri hala sıcaklığını koruyor. Briketten evlerin tamamen hasar gördüğü, eşyaların dışarı fırladığı ve bahçenin ise çamur deryasına dönüştüğü o evin etrafına Emniyet şeridi çekildi. Felaket gecede 54 yaşındaki babaanne Lalihan Güner, torunları Asenat, İsrafil ve Birgül, bulundukları evde sel sularına kapılarak can vermişti. (Haber: BARIŞARSLAN-NEZAHAT SUMBÜL)

Editör: Yunus Yasak