*Batman’ın iki önemli sorunu var. Bir yeni hastane, diğeri de aidiyet. Yeni Hastane ile ilgili çok sık yazıyoruz. Herkes bu önemli yatırımın geciktiğinin farkında ama bu şehrin sorunlarına duyarlı bir Valisi var. Vali Hulusi Şahin, bazı sorunların çözümünde önemli adımlar atıyor…

*Bu şehrin ikinci sorunu da aidiyet. Batman ve ilçelerinde 700 bine yakın insan yaşıyor ama bunların ne yazık ki büyük bölümü kendini bu şehirli görmüyor. Hala kendini tanımlarken aile büyüklerinin geldiği ‘Şehir’le tanımlıyor…

İKİ ÖNEMLİ SORUN VAR
Evet, kim ne derse desin, bu şehrin iki büyük sorunu var.

Biri yeni hastane, diğeri aidiyet.

Yeni hastaneyle ilgili çok sık yazıyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar. Duyarlı okurlarımızın da bu önemli sağlık yatırımıyla ilgili verdikleri mesajlar dikkat çekici.

Kime sorarsanız sorun, bu şehrin gündeminde ‘Yeni Hastane’ var.

Batman’da oturan 4 kişiden biri yeni ‘Hastane’nin son durumunu öğrenmek istiyor.

Hala nüfus başına hasta yatağı sayısı bakımından çok çok gerilerdeyiz.

Yılsonuna doğru tamamlanması beklenilen yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin, ‘Batman Bölge Devlet Hastanesi’ ile birleştirilip Araştırma-İhtisas Hastanesi’ne dönüştürülmesine yönelik bir proje de var.

Ancak Batmanlıların, tek isteği arsası hazır yeni hastane temelinin bir an önce atılması.

Umarız, bu yatırım için artık beklenilen müjde verilir.

Ve yakın bir zamanda 400 ya da 500 yatak kapasiteli yeni hastanenin temeli atılır da Batmanlılar, sağlıkta rahat bir nefes almış olur…

***********

AİDİYET MESELESİ…

İkinci büyük sorunumuz da maalesef aidiyet.

Batman’da 700 bine yakın insan yaşıyor ama bunların ne yazık ki çok büyük bölümü kendini Batmanlı görmüyor.

Aile büyükleri yıllar önce bir başka İl’den Batman’a göç etmiş.

En azından birkaç nesil burada doğup büyümüş ama hala kendini tanımlarken kendisini aile büyüklerinin geldiği ‘Şehir’le tanımlayanlar var.

“Batmanlıyım” diyebilenlerin oranı az.

Bunun birçok nedeni var.

Batman göç alan bir şehir.

1948 Yılında Raman Dağı’nda ‘Kara altın’ın keşfedilmesiyle ülkenin dört bir yanından göç aldığı gibi geçmişte batı illerinden gelenler Batman’ı mesken edinmiş.

Ve bu şehre her gelen kendi kültürünü korumak için çaba sarf etmiş.

Elbette bu çok doğal… Önceki gün de bu şehrin temelini atan diğer illerdeki vatandaşların petrol şehrine kattıkları kültür zenginliğine dikkat çekmiştik.

Ama bu şehirde de bir üst kültür oluşturulabilirdi.

İnsanların şehre aidiyet duygusunun gelişimi için bir yaşanabilir şehir kriterlerine sahip olması gerekir.

Bazı endekslerde bölge illeri arasında iyi yerde gösterilse de genel kanı, ‘Batman’ın yaşanabilir iller’ sıralamasında gerilerde olduğu yönünde.

Ne yazık ki bu şehrin gençleri, bu şehirde yaşamayı planlamıyor.

Gelecek planlarında üniversiteyi başka şehirde, başka ülkede okumak, sonrasında da ne yazık ki geri dönmemek var. Kendini onlar bu şehrin bir parçası görmüyorlar. Bu şehre görevli olarak gelen beyaz yakalılar, çocukları büyüdüğünde daha büyük bir şehre gitmenin telaşına düşüyorlar.

Eğitim ve sağlıktaki eksikliklerimiz de bunda önemli etken.

Şehirle ilgili dışarıdan bakıldığında da olumsuz bir algı var.

İyi eğitimci ve doktoru bu şehirde tutamıyoruz.

Vurdu-kırdının bol olduğu, zaman zaman olumsuz haberlerle yaygın medyanın üçüncü sayfalarına manşet olan bir şehir görüntüsü var Batman’ın...

ZENGİLİKLERİMİZİN FARKINDA DEĞİLİZ
Evet, bu şehir zenginliklerinin farkında değil.

Tarihi dokusu ve doğa zenginliğimiz var.

Ne yazık ki hiç birinin değerini bilmiyoruz.

Koruyamıyoruz, kullanamıyoruz.

‘Marka Şehir’ diyoruz.

Markalaşmak adına adım atmıyoruz.

Çoğu zaman yerimizde sayıyor, bazen de geri gidiyoruz.

Bu şehirdeki Oda ve STK temsilcileri, en çok kafa yormaları gereken konu aidiyettir. Sanırız, bunu başarmak için kendini bu şehre ait hissedenler bir birleriyle daha yakın temas kurmalılar. Eğer bu başarılırsa, emin olun çok daha fazla kişi de Batman’da aidiyet duygusunun geliştiğini görür. Sonrasında da bu şehrin sorunlarının büyük bölümü kendiliğinden çözüm yoluna girer…

*********

ALTERNATİF ÜRÜN; LAVANTA

Sorunlara duyarlığıyla bilinen Vali Hulusi Şahin’in, birkaç ay öncesinde Ziraat Odası ile birlikte hayata geçirmek istediği ‘Lavanta ve Susam’ projesi vardı.

Bu bereketli ovada Lavanta ve Susam, birçok ürüne alternatif. Önümüzdeki günlerde Özel İdare Genel Sekreterliği’nin yaptığı Kıra Dağı’ndaki mesire alanının bir bölümüne lavanta ekilecek.

İnanın, Belediyeler bile peyzaj işlerinde lavantayı tercih ederlerse, büyük bir tasarruf elde etmiş olurlar. Gece ve sabahları çimler sulanırken, harcanan suyu görünce üzülmemek elde mi?

Düşünün bir gecede çimler için harcanan su… Bir de bu çimleri zamanında biçmediğinizde çirkin bir görünüm de oluşturuyor.

Neredeyse 20 günde bir çim biçiliyor. Çim biçmek de pahalı bir iş.

Bu nedenle ‘Lavanta’ işi çok mantıklı.

Kıra Dağı’ndaki mesire alanının her tarafına ekmek mümkün olmayabilir. En azından bir bölümüne lavanta ekilirse hem farklı bir görsellik yakalanabilir hem de su tasarrufu sağlanır.

Batman çiftçisinin de farklı ürünlerden lavanta ve susam gibi ürünlere yönelmesinin zamanı geldi, geçti…

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rezzan hakyemez 2019-09-25 16:01:08

Arif bey batmanın gerçekten can alıcı ve acil sorunu yeni güney raman çevre yolunda hastane yatırımı tüm Batmanlılar bu sağlık yatırımı sayın valimiz den müjdeli haberi bekliyor temelli atılmasını.Kalın Sağlıcakla.iyiki sizin gazetecilerimiz var.

Avatar
Kübra 2019-09-25 18:24:52

Yeni hastane unutulmasın.yetkililer buna bir el atsın artık.çok gecikti. Daha ne zamana kadar uzayacak.yazık değilmi hastalar çok güçlük çekiyor.sağlık herşeyden önemli.sayın valimizden müjdeli haberi dört gözle bekliyoruz.

Avatar
mehmet akın 2019-09-26 13:32:12

sağlık büyük sorun..Allah kimseyi batmanda hastahanelere düşürmesin..yönetimdekilerde sadece sorumluları deyişerek hizmet yaptıklarını sanıyorlar,başkada bir işe yaramazlar.

Avatar
hasan 2019-09-26 13:29:26

en büyük sorun tabiki sağlık sorunu..ama siz bunları yazdıkça,idarecilerimiz..üzülerek söylüyorum sadece.bölge hastahanesinde yönetici deyiştirmek diye anlıyorlar..

Avatar
akif 2019-09-26 13:37:47

biz yeni hastahane diyoruz..onlar bir müdür deyişiyor..biz yetmiyor diyoruz..onlar bir yönetici deyişiyor..millet zor durumda diyoruz.onlar bütün hastehene sorumlularını deyişiyor..siz yazdıkça ..sağlık müdürlüğü dahada kadrolaşıyor..öyle anlıyorlar hizmeti demek

Avatar
Hamdullah 2019-09-26 03:54:54

Bence en önemli eksiklik batman ın işsizlik problemi.batmanda insanlar iş bulamıyor işe giremiyor.bu yüzden Batman'ı terk edip başka şehirlere batıya göç etmek zorunda kalıyorlar.ikinci husus batman da özel sektör de çalışan işçiler çok düşük ücrete ve uzun süreli fazla çalışma saatleri ne maruz bırakılıyor sigorta yapılmıyor.asgari ücretin altında maaş veriliyor.ssk yapılmıyor 12 saat çalıştırılıyor.batman düz bir ovada her tarafına yatırım yapılabilir sanayi fabrika ları kurulmalı.çalışma koşulları düzeltilmeli.batıda çalışma saatleri daha esnek maaşları asgari ücretin altında verilmiyor SSK mecburi yapılıyor.insanı köle gibi çalıştırıyorlar batman da.işçiye insana değer verilmelidir.işsizik çözulmeli Batman'ın .