*100 Bin Büyük baş hayvanın bulunduğu Batman’da, il dışına hayvan sevkiyatı durduruldu. ‘Şap virüsü’ tedbirleri kapsamında hayvanlar aşılanıyor. Hayvan pazarı da kapatılacak.

HAYVAN SEVKİYATI DURDURULDU
Irak’ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Harekete geçti. Hastalığın yayılmaması için Tarım Teşkilatı ivedilikle çalışmalara başladı. Bir haftadır büyükbaş hayvan aşılama çalışmalarının sürdüğünü belirten Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, “İlimizde şap hastalığı vakası yok. Yine de her türlü tedbiri aldık. Veteriner ve ekiplerimiz sahada. 100 Bin civarında büyükbaş hayvanımız var. Büyükbaş hayvanların tamamını aşılayacağız. Şimdilik il dışına hayvan sevkiyatı durduruldu. Batman ve ilçelerindeki büyükbaş hayvan besicileriyle de irtibat halindeyiz” dedi.

HAYVAN PAZARLARI DA KAPATILACAK
Vatandaşların kaygılanmaması ve endişelenmemesinin gerektiğini ifade eden Aydın, şöyle devam etti; “Batman’daki hayvan pazarları da hastalık riski nedeniyle ikinci bir duyuruya kadar kapatılacak. Batman ve ilçelerindeki büyük baş hayvanların tamamı aşılanacak. Batman’da şap hastalığına karşı gerekli tedbirleri önceden de aldık. Daha önceden sürdürdüğümüz şap hastalığına karşı ilçe ve beldelerde ekiplerimiz, aşılama çalışmalarını eksiksiz bir şekilde sürdürüyor. Vatandaşlarımızı kaygılandıracak bir durum yok. Besicilerimizi  de sürekli bilgilendiriyoruz.” (Haber Merkezi)

Editör: Yunus Yasak