Sağlıklı ve gür saçlar yalnızca estetik açıdan önem taşımıyor, aynı zamanda kişilerin özgüvenini de artırıyor. Saç dökülmesi sorunu da özgüveni olumsuz etkileyen faktörlerden biri. Peki saçlarımız neden dökülür? Dermatolog Dr. Mustafa Tümtürk, dökülmenin neden kaynaklandığını şöyle açıkladı: “Saç dökülmesi, birçok farklı nedenle ilişkilendirilebilir. Genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler, stres, yanlış beslenme, saç bakım ürünlerindeki kimyasallar ve sağlık sorunları gibi faktörler, saç dökülmesinin oluşmasında etkili olabilir. Saç dökülmesi kadınları da etkileyebilir, ancak genellikle erkeklerde daha yaygın görülür.”

"Dengeli beslenin stresten uzak durun"

Saç dökülmesine karşı önlem almanın mümkün olduğunu dile getiren Dr. Mustafa Tümtürk, yapılabilecekler hakkında şu bilgileri verdi: “Saç dökülmesini önlemek için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek büyük önem taşır. Dengeli ve besleyici bir diyet, saçlarınızın güçlenmesine ve dökülmenin önlenmesine yardımcı olacaktır. Protein, demir, çinko ve B vitamini içeriği yüksek besinler tüketmek saç sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca düzenli egzersiz ve stresten uzak durmak da saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir.”

Yoğun kimyasal içeren şampuanlar saçlara zarar veriyor

Dr. Mustafa Tümtürk, saç bakım ürünleri seçerken dikkat edilmesi gerekenleri aktardı: “Doğal içerikli ve kimyasal katkı maddeleri içermeyen ürünleri tercih etmek önemlidir. Yoğun kimyasal içeren şampuanlar saçlarınıza zarar verebilir ve dökülmeyi artırabilir. Mümkünse, saçlarınızı boyamak ve yüksek ısıda şekillendirmek gibi zararlı uygulamalardan kaçınmanız da saç sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.” (İHA)