Rahim ağzı kanseri gelişmeden önce hücresel düzeyde displazi veya prekanser adı verilen değişikliklere maruz kaldığını belirten Medical Park Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum

Uzmanı Op. Dr. Sibel Atağ, “Rahim ağzındaki bu değişikliklere cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virus’ün (HPV) neden olmaktadır. Rahim ağzı kanseri tarama testlerini kullanıp erken teşhis edebileceğimiz bir kanserdir” diye konuştu.

Tarama testleri ile son 30 yılda yarı yarıya azaldı

İleri evre servikal kanser ve buna bağlı ölümlerin etkin bir tarama programı ile önlenebileceğini vurgulayan Op. Dr. Atağ, “Servikal kanser tarama testinin rutine girmesi ile servikal kanser görülme sıklığı (insidansı) son 30 yılda yüzde 50 azalmıştır. Rahim ağzı kanseri tarama programları kanserin yayılma hızının ve kansere bağlı ölümlerin azalmasında etkilidir” açıklamasında bulundu.

Smear testi cerrahi müdahale gerektirmez

Smear testinin rahim ağzı kanseri için toplumun taranmasında kullanılabilecek non-invazif (cerrahi müdahale gerektirmeyen) bir yöntem olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Sibel, “Poliklinik şartlarında yapılır, ağrısız bir işlemdir ve ortalama bir dakika sürede gerçekleşmektedir” dedi.(İHA)