Seçim nabzı…

Listeler askıdan iniyor

22 Ocak 2014 Çarşamba 19:25
979 Okunma
 Seçim nabzı…


Listeler askıdan iniyor
**10 Ocak’ta askıya çıkan seçmen listeleri bugün askıdan kaldırılacak. Oy kullanacak vatandaşların bugün mesai bitimine kadar bu listeleri kontrol etmesi gerekiyor.

BUGÜN SÜRE DOLUYOR

Seç­men bil­gi­le­ri­nin yer al­dı­ğı se­çim lis­te­le­ri bugün muh­tar­lık­lar­dan kal­dı­rı­la­cak. 30 Mar­t’­ta oy kul­la­na­cak olan va­tan­daş­la­rın bil­gi­le­ri­ni kon­trol et­me­le­ri ve han­gi san­dık­ta oy kul­la­na­cak­la­rı­nı öğ­ren­me­le­ri için ası­lan lis­te­le­rin sü­re­si bugün mesai bitiminde do­lu­yor. Ma­hal­li İda­re Se­çim­le­ri­’ne sa­yı­lı gün­ler kal­dı. Yük­sek Se­çim Ku­ru­lu ta­ra­fın­dan be­lir­le­nen ku­ral­lar ve ya­sak­lar iş­le­me­ye baş­la­dı. 30 Mar­t’­ta ya­pı­la­cak se­çim için ha­zır­la­nan seç­men lis­te­le­ri 10 Oca­k’­ta muh­tar­lık­la­ra asıl­dı. Seç­men lis­te­le­ri ku­ral ola­rak 2 haf­ta bo­yun­ca muh­tar­lık­lar­da ası­lı ka­lı­yor. Seç­men lis­te­le­ri, seç­men­le­rin ait ol­duk­la­rı ma­hal­le ve­ya köy­ler­de, muh­tar­lar ta­ra­fın­dan muh­tar­lık­la­ra ve­ya hal­kın ko­lay­lık­la gö­rüp oku­ya­bi­le­ce­ği yer­le­re ası­lı­yor.


ADI BU­LUN­MA­YAN­LAR OY KUL­LA­NA­MI­YOR

Lis­te­ler­de kim­le­rin oy kul­la­nıp kim­le­rin kul­la­na­ma­ya­ca­ğı ya­ni “Seç­men Kü­tük­le­ri­” lis­te­le­ni­yor. Seç­men kü­tü­ğün­de, “Ad, so­ya­dı, ba­ba adı, ana adı do­ğum yı­lı, doğ­du­ğu il­çe adı, otur­du­ğu yer ad­re­si” bu­lu­nu­yor. Bu bil­gi­ler­de yan­lış­lık ol­ma­sı du­ru­mun­da seç­men­le­rin, bu­lun­duk­la­rı İl­çe Se­çim Ku­ru­lu Baş­kan­lı­ğı­’na baş­vur­ma­sı ge­re­ki­yor. Oy kul­lan­ma hak­kı bu­lu­nan seç­men­le­rin, oy kul­la­na­cak­la­rı san­dık nu­ma­ra­sı­nı öğ­ren­me­le­ri­ni sağ­la­yan san­dık lis­te­si de muh­tar­lık­la­ra ası­lı­yor. Seç­men kü­tü­ğü­ne ya­zı­lı seç­men­le­rin, so­ya­dı al­fa­be­si­ne gö­re ha­zır­la­nan lis­te­ler­den oy kul­la­na­ca­ğı san­dık nu­ma­ra­sı kon­trol edi­le­bi­lir. Her seç­me­nin sa­de­ce ka­yıt­lı ol­du­ğu san­dık nu­ma­ra­sın­da oy kul­la­na­bi­le­ce­ği ya­sal bir ku­ral. San­dık seç­men lis­te­sin­de adı bu­lun­ma­yan­lar oy kul­la­na­mı­yor. 

Yeni mahallede ‘Memiş’ sesleri
**İkinci dönemdir Yeni mahalle muhtarlığına hazırlanan Rızkettin Memiş, bu kez seçmenlerin desteğiyle seçileceğine inandığını söyledi.
“SEÇMENİN DESTEĞİ BENİMLE”
Batman’ın Yeni mahalle muhtarlığına aday olan Tarım teşkilatı çalışanı Rızkettin Memiş, seçmenin desteğiyle bu kez yetki alacağına inandığını belirtti. 30 Mart yerel seçimlerine günler öncesinden adaylığını açıkladığını ifade eden Memiş, şöyle konuştu; “Önceki seçimde de mahallemin muhtarlığına adaydım. Fakat az bir farklı kaybettiğim seçimi bu kez kazanmak istiyorum. Bir süredir başlattığım seçim kampanyasında bana destek veren, beni muhtarlık görevine motive eden semt sakinlerine teşekkür ediyorum. Seçildiğimde ilk işim mahallelilerin isteklerini yerine getirmektir. Yeni mahalleyi kaderine terk edilmiş bir semt olmaktan kurtaracağım. Mahallemdeki her seçmenin desteğine ihtiyacım var. Yapamayacağım hiçbir vaadi vermiyorum. Amacım, Yeni mahalleyi Batman’ın diğer semtlerinin seviyesine çıkarmaktır.”“Şafak’a kalıcı hizmetler gerek”
Şafak mahalle muhtar adayı Hüseyin Elçi, semtine kalıcı hizmetler kazandırabilmek için mevcut muhtar Ahmet Kaya’dan kalan projelerin devamını getireceğini söyledi. Şafak mahallesinin son yıllarda hızlı gelişim gösterdiğine dikkat çeken Elçi, şöyle konuştu; “Şafak mahallesinin acil çözüm bekleyen sorunlarına mevcut muhtarımız Ahmet Kaya, dikkat çekmişti. Özellikle parkın kurulması ve bir taziye evinin de Şafak’a şart olduğunu sürekli gündemde tutuyoruz. Emekli olduktan sonra kendimi mahallemin sorunlarının çözümüne adadım. Halen İnsan Hakları Derneği Batman Şubesinde aktif görev yürütüyorum. Hedefim Batman’ın gelişen huzurlu ve hizmetlerden payını alan bir semt haline dönüştürmektir.”“5 Yılda yaptıklarım ortada”
Batman’ın büyük semtlerinden olan Belde mahalle muhtarlığını başarıyla sürdüren Nuri Altun, semt sakinlerinin desteğiyle ikinci kez göreve talipli olduğunu söyledi. Belde’nin Batman’ın büyük semtlerinden olduğunu ifade eden Altun; “5 yıllık süre dün gibiydi. Bu sürede bazı arkadaşlarımla birlikte yaptığım hizmetler ortada. Dün neysem bugün de aynıyım. Önemli hizmetlerin devamı için tekrar muhtarlığa adayım. Sorunlarımızın çoğunu yerel yönetimimizin desteğiyle çözdüğümüze inanıyorum. Doğalgazın mahallemize gelmesi konusunda verdiğimiz çabayı birçok çevre biliyor. Park sayısının arttırılması yönünde Belediye’ye getirdiğimiz tüm projeleri de tamamladığımıza inanıyorum. Yeni dönemde de yeşil alan sayısının arttığı ve Batman’ın kabuğuna sığmayan semtinin Belde olacağı umuduyla semt sakinlerinin desteğini bekliyorum” diye konuştu.

************


Muhtarlıklarda tek liste!
30 Mart 2014 yerel seçime sayılı günler kala muhtar adaylarının da listelerinde bu yıl bir ilk yaşanacak. Daha önce aza listelerinin ayrı olduğu muhtar adaylarının aza isimlerini de muhtar adının bulunduğu listeye yazılmasının gerektiğini anımsatan Seçim Kurulu yetkilileri, şöyle konuştular; “Önceki seçimler de muhtar ile azaların isimleri ayrı pusulada yer alıyordu. Önümüzdeki seçimde azaların isimleri de muhtar adaylarının bulunduğu pusulanın altında yer alacak.”


Mahallenin sorunlarını çözmek istiyorum”

Şirinevler mahallesinin genç muhtar adayı Muzaffer Esin, 30 Mart yerel seçimlerinde mahallelinin desteğiyle göreve gelerek, sorunları çözeceğini söyledi. Esin, şöyle devam etti: “Mahallenin öncelikli sorunları olan çöp probleminin çözümü için düzen oluşturacağız. Belediyenin desteğiyle çöp konteynırlarını artıracağız. Bozuk olan yol ve kaldırımların onarımı için girişimlerde bulunacağım. En önemli sorunumuz olan elektrik kesintileri için de DEDAŞ yetkilileriyle iyi diyalog kurarak sorunu çözeceğiz. Amacım mahallemize iyi hizmet sunmaktır. Destek veren seçmenlere şimdiden teşekkürler.”

Son Güncelleme: 23.01.2014 10:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.